Dwie najważniejsze zalety wełny skalnej

Izolacja z wełny skalnej jest jeszcze mało popularna w Polsce, ale na świecie stosuje się ją od wielu lat - i to z doskonałym skutkiem. Jej zalety są podobne do tych, które można przypisać wełnie szklanej - łatwość montażu, niska cena, dobre wartości termiczne. Są jednak dwie zalety, którymi wełna skalna imponuje szczególnie.

Czym jest wełna skalna?

Wełna skalna to naturalny minerał, który został przetworzony na puszysty, lekki i elastyczny materiał. Izolacja z wełny mineralnej jest wytwarzana z naturalnie występujących minerałów, takich jak bazalt, diabaz i tuf. Minerały te są wydobywane z ziemi lub odzyskiwane w procesie recyklingu, a następnie kruszone na małe kawałki. Całość poddaje się je obróbce cieplnej w celu usunięcia wszelkich niepożądanych substancji chemicznych lub toksyn, które mogą być obecne w izolacji z wełny mineralnej. Materiał następnie zwijany jest w specjalne rolki i trafia do sprzedaży.

Dwie najważniejsze zalety wełny skalnej 

Wysoka temperatura topnienia

Wełna skalna zapewnia doskonałą ochronę przeciwpożarową, ponieważ jest niepalna, co oznacza, że nie pali się ani nie podtrzymuje spalania. Dzięki temu idealnie nadaje się do stosowania w miejscach, w których istnieje ryzyko pożaru, takich jak budynki wysokie lub obiekty przemysłowe.

Przy prawidłowym montażu wełna skalna może być stosowana do ochrony przed wszystkimi rodzajami pożarów, w tym pożarami elektrycznymi i chemicznymi. Ze względu na swoje właściwości, warstwa z wełny skalnej jest w stanie zatrzymać ogień, wydłużając jednocześnie czas na ewakuację dla osób przebywającym w danym budynku.

Zachowuje kształt nawet jeśli jest mokra

Izolacja z wełny skalnej zachowuje swój kształt nawet, gdy jest mokra -nie ulega ona ściśnięciu pod ciśnieniem, jak inne rodzaje izolacji. To sprawia, że jest doskonałym wyborem do stosowania w piwnicach lub wszędzie tam, gdzie może występować woda. Nie zawiera ona również żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych ani nie wydziela toksycznych oparów w przypadku kontaktu z wodą.

To dwa argumenty, które powinny Cię przekonać do zakupy wełny skalnej. Jak jednak przekonują eksperci, lista zalet tego rozwiązania jest znacznie dłuższa i nieogranicza się tylko do parametrów technicznych produktu. Dodatkowo jest on również lekki, łatwo dostępny i prosty w montażu.

Źródło wiedzy o wełnie skalnej: https://elewacyjni.pl/