Jak uszczelnić balkon?

Izolacja przeciwwilgociowa (czyli hydroizolacja) balkonu powinna być trwała i elastyczna. Musi być odporna na ciągłe zawilgocenie.

 Jak uszczelnić balkon?

Podkładowe papy

Przydatne będą podkładowe papy. Wykonane są z poliestrowej osnowy lub z włókna szklanego. Składają się również z powłoki bitumicznej przygotowanej ze standardowych i modyfikowanych asfaltów. Należy je zawsze ułożyć w dwóch warstwach. Mają być przedzielone wkładkami z folii polietylenowej albo podsypką poślizgową z drobnego piasku.

Pierwszą warstwę musimy ułożyć na równym i gładkim podłożu. Usuńmy z niego wszystkie ostre wypukłości. Papę układajmy z przynajmniej 10 cm zakładem. Pierwszą warstwę przyklejmy lepikiem do podłoża. Do izolacji tarasów nie wybierajmy papy na tekturowej osłonie. Nawet jeśli przykleimy i posmarujemy je lepikiem, nie będą szczelne.

 Jak uszczelnić balkon?

Folie do uszczelniania

Dużą popularnością cieszą się też folie. Stanowią ciekawą alternatywę dla izolacji z papy. Folie polietylenowe charakteryzują się dużą gęstością (HDPE). Wyróżniamy dwa rodzaje folii:

  • Płaskie-układane są w dwóch warstwach. Spodnią musimy przykleić do podłoża. Wyróżniają się większą elastycznością niż papy. W porównaniu do nich nie sklejają się ze sobą. Dlatego dobrze utrzymują poślizg.
  • Wytłaczane-skutecznie zapobiegają przed przenikaniem wody. Pozwalają na szybkie jej odprowadzanie. Łączymy je na zakład, uszczelniony taśmą samoprzylepną.

Niektóre folią mają jeszcze dodatkową powłokę z polipropylenowej włókniny. Biorąc pod uwagę sposób ułożenia i kształt i rozmiar wytłoczeń, folie odgrywają jedną z dwóch ról:

  • Układane włókniną do spodu, czyli na warstwie elastycznej zaprawy klejowej. Pozwalają na izolację bezpośrednio pod warstwą wykończenia tarasu. Umożliwiają odprowadzenie pary wodnej z betonowego podłoża. Dzięki temu nie występuje skraplanie i zamarzanie.
  • Układane włókniną do góry-na papie lub płaskiej folii. Gwarantują drenaż z warstw pod wykończeniem. Zapewniają szybkie odprowadzanie wody. Dlatego woda nie wpływa pod posadzkę.

Możemy jeszcze wybrać masy uszczelniające. Wykonane są na bazie żywic polimerowych lub cementu. Układamy je na betonowym podłożu za pomocą pędzla lub pacą. Tworzą wtedy szczelną bezspoinową powłokę. Nakładamy je w dwóch warstwach. Łączna grubość wynosi 2-4 mm.