Jak zaprojektować wygodne schody w domu i mieszkaniu?

Schody pełnią bardzo ważną funkcję w każdym domu i kilkupoziomowym mieszkaniu. Umożliwiają połączenie ze sobą poszczególnych pięter oraz wygodne przemieszczanie się pomiędzy nimi. Aby było to możliwe konieczne jest dostosowanie schodów do wymagań mieszkańców oraz warunków obiektu. Jak zaprojektować wygodne schody? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji, które ułatwią to zadanie!

Funkcja użytkowa i estetyczna. Rola schodów w domu i mieszkaniu

Na wstępie warto zaznaczyć, że człowiek pokonujący różnicę poziomów zużywa na ten cel aż 7 razy więcej energii niż poruszając się w obrębie jednego poziomu. Z tego powodu schody muszą być na tyle wygodne, aby ich pokonywanie nie stało się uciążliwe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku schodów w domu i mieszkaniu, które mieszkańcy będą musieli pokonywać wiele razy dziennie.

Schody pozwalają na połączenie ze sobą poszczególnych pięter budynku. Ich najważniejszym zadaniem jest ułatwienie przemieszczania się pomiędzy nimi. Oprócz tego, schody pełnią także funkcję estetyczną dopełniając wystroju wnętrza oraz płynnie komponując się z jego aranżacją. Schody mogą zostać wykonane z różnych materiałów i w różnych stylach, co pozwala na dostosowanie ich designu do niemal każdej wizji domu i mieszkania.

Schody, aby zostały uznane za wygodne, muszą spełniać kilka warunków. Wszystkie najważniejsze wymogi konstrukcyjne umieszczone zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Każdy projekt schodów powinien być więc dostosowany do zasad znajdujących się w tym dokumencie.

Jak zaprojektować wygodne schody w domu i mieszkaniu?

Wygodne schody, czyli jakie? Zasady budowy schodów w obiekcie mieszkalnym

Schody wewnętrzne mogą zostać wylane z betonu już na etapie realizacji stanu surowego budynku lub samonośne, czyli zainstalowane na etapie wykańczania gotowego budynku. Ważnym aspektem jest podjęcie decyzji, czy schody mają znajdować się na klatce schodowej lub korytarzu, czy na przestrzeni otwartej, np. w salonie. Ta druga opcja lepiej sprawdza się w przypadku mieszkań w bloku oraz domów o małej powierzchni użytkowej, gdyż nie ma potrzeby poświęcania cennego miejsca na klatkę schodową.

Wszystkie schody składają się ze stopni. Ich wysokość nie może być większa niż 19 cm, a za najbardziej komfortowe uznaje się stopnie o wysokości 15 cm. Szerokość poszczególnych stopni powinna natomiast wahać się między 30 a 32 cm. Przyjmuje się, że liczba stopni powinna być nieparzysta, co wynika z kwestii praktycznych – większość ludzi wchodzi bowiem na schody prawą stopą, co w przypadku parzystej liczby stopni oznaczałoby dotarcie na górę z nieprzyjemnym stąpnięciem.

Komfortowe w pokonywaniu, wygodne schody nie mogą być także zbyt strome – przyjmuje się, że kąt ich nachylenia nie powinien przekraczać 36°. Bardzo ważnym aspektem wpływającym na komfort ich użytkowania jest także szerokość ich biegu, która nie może być mniejsza niż 80 cm. Jeśli na schodach mają się mijać dwie osoby należy z kolei przyjąć co najmniej 120 cm. Schody powinny zostać wyposażone w poręcz, którą osadza się na wysokości nie mniejszej niż 90 cm.