Na jakich zasadach dobieramy maty akustyczne?

Akustyka ma na celu głównie redukcję hałasu, szumów i echa w pomieszczeniach zamkniętych oraz regulację dźwięku na otwartych placach. Zadaniem specjalistów w tej dziedzinie jest perfekcyjny dobór odpowiedniego sprzętu nagłośnieniowego oraz stworzenie jak najlepszej jakości dźwięku. W momencie, w którym jednak w dużych pomieszczeniach słyszalny jest ogromny pogłos, zadaniem akustyków jest maksymalne wyciszenie hali dobierając przy tym konkretne maty wygłuszające o specjalnych właściwościach.  

Na powstawanie niechcianego hałasu wpływ ma wiele czynników. Starając się dobrać jednak odpowiednie wyciszenie, w pierwszej kolejności uwzględnia się z czego powstaje dany dźwięk. Wyróżnia się głównie jego dwa typy, które zostaną opisane w dalszej części. 

Maty do wygłuszania dźwięków powietrznych 

Pierwszym rodzajem dźwięku wymagającego wyciszenia jest ten, biorący się z powietrza. Oznacza to, że maty muszą posiadać właściwości do wchłaniania fal akustycznych znajdujących się w przestrzeni gazowej. W dużej mierze, wpływ na wytwarzanie takich dźwięków mają maszyny i urządzenia znajdujące się w dużych, zamkniętych halach. Oprócz tego warto pamiętać, że nawet bez maszyn istnieje nieprzyjemny pogłos i w celu jego eliminacji stosuje się również wyciszenia naścienne. 

Do wyciszania dźwięków powietrznych, wydobywających się z maszyn, często stosowanym materiałem jest włókno poliestrowe o charakterze hydrofobowym. Oznacza to, że jest ono odporne na wodę, a także niekiedy na działanie unoszących się w powietrzu oparów chemicznych. Niekiedy, w celu dodatkowego zabezpieczenia stosuje się te maty z dodatkiem warstwy aluminium. Pozostałymi materiałami do oklejania ścian budynków lub maszyn są żywica melaminowa oraz pianka poliuretanowa. Ich stosowalność określa się na podstawie predyspozycji i przeznaczenia danej hali. 

Na jakich zasadach dobieramy maty akustyczne?  

Wyciszanie dźwięków uderzeniowych 

Głównym zadaniem, które muszą spełniać maty dźwiękochłonne uderzeniowe jest eliminacja drgań przenoszonych przez różnego rodzaju ośrodki stałe. Nie oznacza to jednak, że materiały te nie są w stanie zatrzymać dźwięków powietrznych. Wręcz przeciwnie, one również eliminują fale akustyczne w zamkniętym ośrodku, jednak jest to robione z nieco mniejszą częstotliwością, ze względu na skupienie na eliminacji drgań. 

Do tego typu wyciszenia stosuje się głównie materiały bitumiczne. W ofertach sklepów zajmujących się wytwarzaniem takich wygłuszeń, możemy znaleźć między innymi folię bitumiczną, matę z bitumu z dodatkiem grubej warstwy pianki poliuretanowej czy matę typu sandwich. Te dwie ostatnie mogą łączyć ze sobą funkcję tłumienia zarówno drgań, jak i dźwięków powietrznych. Folia bitumiczna jest natomiast przydatna do oklejania instalacji HVAC, bram garażowych czy ścian nośnych. 

Dobór odpowiedniego kształtu maty 

Obserwując produkty dostępne na sklepach możemy zauważyć, że niektóre maty posiadają różne kształty. Do redukcji pogłosu w halach przemysłowych najczęściej stosuje się maty w kształcie ostrosłupów. Dzięki ich kształtowi, fala akustyczna rozbija się na części, a następnie zostaje maksymalnie stłumiona przez resztę warstwy.  

Do obklejania maszyn i urządzeń najlepiej spisywać się będą zwykłe kształty bez wzorów, których zadaniem jest jak największa blokada pochłaniania dźwięku. Do wygłuszania pojazdów służą natomiast maty zawierające specjalne kanaliki, których zadaniem jest odprowadzanie wody.