Rodzaje posadzek i ich właściwości

Posadzki to najczęściej stosowany rodzaj nawierzchni w obiektach użyteczności publicznej, takich jak supermarkety czy hale magazynowe. Świetnie spełniają swoją funkcję i zachowują swój doskonały stan przez wiele lat. Spośród typów posadzek można wyróżnić posadzki epoksydowe, poliuretanowe czy poliuretanowo-cementowe. Jakie są ich właściwości i zastosowania?

Typy posadzek – porównanie

Zarówno żywice poliuretanowe, jak i epoksydowe składają się z dwóch składników, służących za bazę i utwardzacz. W wyniku wymieszania obu składników zachodzi proces wiązania w krótkim czasie. Jej efektem jest bezspoinowa, nieprzepuszczalna powłoka, którą można zastosować na dużych powierzchniach.

Podstawowa różnica między rodzajami posadzek wynika przede wszystkim z budowy cząsteczkowej, od której zależy przebieg i czas utwardzania żywicy. Posadzki poliuretanowe są bardzo wytrzymałe z uwagi na większą gęstość wiązań międzycząsteczkowych. Porównując poliuretan do posadzek epoksydowych, te drugie są zdecydowanie bardziej wszechstronne, dlatego też stosuje się je o wiele częściej.

Właściwości posadzek epoksydowych

Posadzki na bazie żywicy epoksydowej wykonywane są w różnych technologiach, co pozwala na uzyskanie szerokiej gamy kolorystycznej wpływając na szeroki wachlarz zastosowań. Wśród licznych zalet wymienia się możliwość uzyskania różnych efektów wizualnych, które wynikają z połączenia żywicy z innymi materiałami. Ciekawym połączeniem jest żywica epoksydowa z kruszywem kwarcowym, które wspólnie tworzą powierzchnię bardzo odporną na ścieranie.

Łączenie żywicy epoksydowej z innymi materiałami pozwala na uzyskanie licznych efektów dekoracyjnych. Twórcy mogą dowolnie łączyć poszczególne składniki, uzyskując pożądany efekt, który będzie wpływał na charakter całego wnętrza. Dodatkowo posadzki te mogą występować w wykończeniu satynowym, matowym lub błyszczącym. To właśnie dlatego posadzki epoksydowe tak chętnie stosowane są w obiektach komercyjnych o dużej powierzchni (można je znaleźć między innymi w centrach handlowych, muzeach, halach czy biurowcach).

Rodzaje posadzek i ich właściwości

Właściwości posadzek poliuretanowych

Gęstość wiązań między cząsteczkami żywicy poliuretanowej sprawia, że posadzka stanowi niezwykle trwały i odporny materiał. Doskonale sprawdzaj się w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego oraz o dużym obciążeniu mechanicznym. Niewątpliwą zaletą posadzek poliuretanowych jest ich wytrzymałość na ogromne różnice temperatur. Tolerancja termiczna poliuretanu sięga nawet 90 stopni, zatem jeśli chodzi o sprawdzony materiał do wymagającej powierzchni, posadzka poliuretanowa będzie świetnym rozwiązaniem.

Z kolei posadzki poliuretanowo-cementowe mają swoje zastosowanie w miejscach, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki użytkowania. Z powodzeniem znoszą skrajne temperatury (dochodzące nawet do 120o C), dzięki czemu sprawdzają się np. w zakładach spożywczych.

Materiał przygotowany przy współpracy z firmą Jak Posadzki - najwyższej klasy posadzki epoksydowe na terenie wielu miast w Polsce.