Zabezpieczenie budowy przed zimą

W związku z klimatem panującym w Polsce zima z roku na rok staje się oraz łagodniejsza, wszystkie prace remontowe czy dopiero budowlane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed opadami śniegu i niskimi temperaturami.  Niezależnie od  zakresu prac zaniedbanie tej czynności przed zimą może wiązać się w poważnymi skutkami poszczególnych elementów budowy.

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Większość domów, które powstają są budowane w sposób tradycyjny, czyli murowane. Rzadkością jest ukończenia budowy w czasie roku, ze względu na występowanie opadów śniegu i niskich temperatur. Producenci materiałów budowlanych potrzebnych do zbudowania mieszkania oferuje produkty, które są odporne na występowanie niskich temperatur, ale większość ekip remontowych kończy swoje prace po wystąpieniu pierwszych przymrozków czy opadów. Właśnie na tym etapie należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie murów oraz wnętrza budowli, tak żeby była bezpieczna aż do nadejścia wiosny.

Zabezpieczenie budowy przed zimą

Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Ważną zasadą, której trzeba pamiętać to, żeby nie zaczynać budowy tak alby nie dało się zakończyć fundamentów i gruntów przed nadchodzącą zimą. Prace należy zacząć już wiosną, wtedy jest na to kilka miesięcy. Czym później zaczniemy, tym większe prawdopodobieństwo na nieskończenie, wtedy warto zaplanować budowę na przyszły rok - tak dla pewności - wiadomo,  też że pogoda płata figle, które też są odpowiedzialne za opóźnienie prac. Jeżeli da nam się dojść do wyczekiwanego stanu zerowego( wybudowane stropy, fundamenty budynku, wylewkę itp.), ten też nadaje się na zabezpieczenie, właśnie z powodu  na niskie temperatury, znajdująca się woda w gruntach zamarza, powoduje to pękanie - wiążą się z tym kolejne wydatki. DO wykonywania takich prac należy użyć materiałów najlepiej takich, których producent zapewnia nam odporność na mrozy. Podłogę należy zabezpieczyć najlepiej styropianem, który będzie trzymał ciepło, ale musi być on przytwierdzony do podłoża, inaczej to nie ma sensu, podczas lekkiego wiatru zostanie zdmuchnięty.

Po zakończonym stanie surowym należy przed zimą przystąpić do pokrycia domu blachą, prościej mówiąc dach. Nie wszyscy jednak tak robią, z powodu niewyrobienia się, a inni z obawy o zniszczenie się cennej dachówki, mają słuszną racje, dachówki są bardzo drogie, są łatwym sposobem dla złodziei, ponieważ łatwo je zdemontować z dachu. Można popatrzeć też przez pryzmat zamieszania okolicy, jeżeli są w niej domy zamieszkałe, można spokojnie zakończyć proces bez obaw, jest to spore utrudnienie dla złodziei.

Zabezpieczenie domu przed zimą nie obejmuje tylko gruntów, należy również zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe, które na tym etapie budowy są już gotowe. Do tego możemy użyć folii budowlanej, desek, które przybijamy  na całą powierzchnię otwartą, tak aby opady atmosferyczne takie jak śnieg czy deszcz nie wtargnęły do środka. Należy pamiętać, żeby potencjalny dom, mógł się wietrzyć od środka, w tym celu należy zostawić niewielkie otwory.