Blaty kuchenne na wymiar z granitu czy kwarcytu naturalnego?

Kamienne blaty kuchenne cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach. Do ich wyboru i zakupu zachęca naturalny, elegancki wygląd, wysoka trwałość i uniwersalność oraz cenne właściwości użytkowe, które pozwalają korzystać z pełni możliwości powierzchni roboczej bez obaw o jej uszkodzenie czy zniszczenie. Dwoma popularnymi materiałami, które zdecydowanie najlepiej nadają się na blaty kuchenne na wymiar, są granit i kwarcyt naturalny. Czym różnią się między sobą oraz co dobrego mają do zaoferowania swoim użytkownikom?

Blaty kuchenne na wymiar z naturalnego granitu

Granit jest naturalnym kamieniem, który posiada szerokie spektrum zastosowań. Jednym z najpopularniejszych z nich są blaty kuchenne. Granit występuje w bardzo szerokiej i rozbudowanej palecie kolorystycznej, co pozwala na wybór blatów w odcieniu idealnie pasującym do mebli lub wiodącej kolorystyki kuchni. Do wyboru są takie kolory blatów kuchennych, jak m. in. odcienie bieli, złota i szarości, czerń, czerwień, brązy i wiele innych. Każdy z nich jest unikalny oraz posiada charakterystyczny układ żył, co pozwala na stworzenie unikalnej, jedynej w swoim rodzaju powierzchni roboczej.

Ogromną zaletą granitu, oprócz jego wyjątkowego i ponadczasowego wyglądu, są także cenne właściwości użytkowe, jakie oferuje ten naturalny surowiec. Blaty kuchenne na wymiar wykonane z granitu wyróżniają się wysoką trwałością i solidnością, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i powstawanie rys oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Ogromną zaletą blatów granitowych jest także ich wysoka wytrzymałość na działanie wysokich temperatur – na powierzchni roboczej wykonanej z granitu można ustawiać gorące garnki i naczynia bez stosowania dodatkowych podkładek. Ponadto, odpowiednio zaimpregnowane granitowe blaty nie chłoną płynów oraz są odporne na działanie kwasów, w tym np. soku z cytryny, octu oraz czerwonego wina.

Blaty kuchenne na wymiar z granitu czy kwarcytu naturalnego?

Blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu naturalnego

Wszystkie te właściwości sprawiają, że granit jawi się jako idealny materiał na blaty kuchenne. Od kilku lat ma on jednak poważnego konkurenta, którym jest kwarcyt naturalny. Jest to kamień, który z wyglądu nieco przypomina elegancki i klasyczny marmur, jednak posiada od niego znacznie lepsze właściwości użytkowe. Pomimo atrakcyjnego wyglądu, marmur nie jest bowiem materiałem polecanym na blaty kuchenne, podobny wystrój można jednak uzyskać zastępując go kwarcytem naturalnym, który posiada solidniejszą strukturę oraz występuje w bogatszej kolorystyce niż marmur.

Odpowiednio zaimpregnowane blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu naturalnego są odporne na działania wilgoci i powstawanie plam oraz oddziaływanie wysokich temperatur. Co ciekawe, blaty z kwarcytu naturalnego są także twardsze od samego granitu oraz charakteryzują się równie wysoką odpornością na zarysowania i zaplamienia. Ich dodatkowym atutem jest także bardzo estetyczny i atrakcyjny wygląd, który sprawia, że blaty z kwarcytu naturalnego wspaniale odnajdą się zarówno w nowoczesnych kuchniach, jak i pomieszczeniach o bardziej klasycznym wystroju.