Rynek nieruchomości w Krakowie

Sprzedaż nieruchomości w stolicy Małopolski systematycznie rośnie. Jeśli chcemy kupić nowe mieszkanie, od razu po rozpoczęciu budowy, powinniśmy skontaktować się z deweloperem. Jeśli chodzi o rynek wtórny, sytuacja jest stabilna.

Rynek nieruchomości w Krakowie

Jak wygląda krakowski rynek nieruchomości?

Najtańsze mieszkania możemy znaleźć w Nowej Hucie. Cieszy się też największą popularnością. Jednak specjaliści przewidują, że ceny nieruchomości będą rosnąć również w tej dzielnicy. Krakowski rynek nieruchomości wyróżnia się następującymi cechami:

  • największy rynek obrotu kamienicami,
  • rosnąca tendencja mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym,
  • rekordowa liczba powierzchni biurowych, które zostały oddane do użytku.

Jeśli chodzi o rynek powierzchni biurowych, Kraków zajmuje 8 miejsce. Eksperci przewidują, że będą cieszyły się jeszcze większą popularnością. Dlatego ceny nieruchomości również pójdą w górę. Rynek wtórny jest stabilny, ale i tutaj można odnotować niewielkie wzrosty. Prawdziwe szaleństwo panuje jednak na rynku pierwotnym. Praktycznie nie można kupić gotowego mieszkania prosto od dewelopera. Znów trzeba się o niego starać już na etapie rozpoczęcia budowy.

Rynek nieruchomości w Krakowie

Prawdziwy raj dla deweloperów

Mieszkania od deweloperów cieszą się w Krakowie wielką popularnością. W 2017 roku sprzedano ich prawie 19 tysięcy. Jeszcze 10 lat temu liczba sprzedaży kształtowała się na poziomie 5 tysięcy. Różnica jest ogromna. Eksperci uważają, że nowe mieszkania będą cieszyły się jeszcze większą popularnością.

Nowe osiedla powstają przede wszystkim na obrzeżach i dzielnicach przylegających do centrum. Przede wszystkim wynika to z naturalnych ograniczeń w samym centrum. Dlatego deweloperzy zaczynają zwracać uwagę również na obrzeżach Krakowa. Rozpoczynają inwestycje w sąsiednich gminach.

Od 2016 roku ceny mieszkań systematycznie rosną. Jednym z czynników jest zakończenie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Kraków znajduje się na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych mieszkań na 1000 mieszkańców. Kolejne lata prawdopodobnie będą równie dobre dla deweloperów. Ceny mieszkania Kraków będą rosnąć. Badania wskazują, że to zjawisko jest akceptowane społecznie. Praktycznie nie ma osób, które twierdzą, że ceny mieszkań spadną. Wszyscy są przygotowani, że będą musieli więcej wydać.

Rynek nieruchomości w Krakowie

Krakowski rynek wynajmu mieszkań

Kraków jest prężnym ośrodkiem akademickim i miejskim. Studiuje w nim około 200 tysięcy studentów. To właśnie tutaj powstają oddziały międzynarodowych korporacji. Dlatego tworzą się tutaj niezwykle atrakcyjne miejsca pracy. Dlatego rozwija się tu również rynek mieszkań na wynajem.

Najpopularniejsze jest Stare Miasto. Prawie połowa respondentów szukających mieszkania pod wynajem, jest zainteresowana właśnie tą dzielnicą. Przekłada się na to naprawdę wiele czynników. Przede wszystkim Stare Miasto jest doskonale połączone z innymi dzielnicami. Oferuje wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu. Sama lokalizacja jest niezwykle prestiżowa. Dlatego wiele osób to właśnie tutaj poluje na okazje cenowe.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem TabelaOfert.pl - Twojemieszkania Kraków