Mieszkania za 800 zł/m2 dla najbardziej potrzebujących
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie znalazł sposób na to, jak przyczynić się do obniżenia poziomu bezrobocia i zmniejszenia braku ekspertów i mieszkań. Otóż bezrobotni bez kwalifikacji mogli dzięki odpowiednim kursom przyuczyć się do zawodu i postawić budynek mieszkalny pod profesjonalnym nadzorem. W budynku tym zamieszkało dwanaście rodzin, które latami czekały na własny lokal mieszkalny. Za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania trzeba było zapłacić osiemset złotych.
„Budowa domów poprzez system szkoleń osób bezrobotnych” to projekt, który został wdrożony w życie w tym czasie, kiedy akurat rynek pracy w powiecie nyskim nie mógł się poszczycić wieloma wykwalifikowanymi pracownikami budowlanymi. Warto dodać, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie zarejestrowało się blisko dwa tysiące osób bez zatrudnienia, które nie posiadało jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych. Osoby te najczęściej pozostawały bezrobotne przez długi czas. Dodatkowym problemem samorządów lokalnych z powiatu nyskiego był brak funduszy, za pomocą których można by było postawić nowe lokale mieszkalne.
Wprowadzenie projektu w życie wzięło się z analizy systemu kursów, jakie oferował Powiatowy Urząd Pracy. Pomimo tego, że bezrobotni kończyli różne kursy budowlane, nie można było przekuć tego na konkretne, namacalne efekty. Dochodziło do sytuacji, że osoby po kursie (na przykład murarza) stawiali ścianę, którą następnie po odbytym szkoleniu rozbierano. Oczywiste więc wydawało się to, by w ramach szkoleń można było postawić budynek z prawdziwego zdarzenia. Był to optymalny pomysł na wdrożenie skutecznych i odpowiedzialnych pod względem społecznym kursów budowlanych. Okazało się również, że pracodawcy z branży budowlanej bardzo chętnie zatrudniliby pracowników, którzy ukończyliby takie kursy.
Burmistrz Paczkowa wyraził chęć uczestnictwa w projekcie po tym, jak odbyły się rozmowy z lokalnymi władzami. W związku z tym Gmina Paczków przyszykowała budynek pod kątem formalno prawnym, niezbędne dokumenty techniczne, jak również pozwolenie budowlane. Ponadto Gmina Paczków zabezpieczyła część materiałów budowlanych, zobowiązując się do doprowadzenia mediów do budynku i wyposażenia go w liczniki zużycia wody i prądu. Z kolei Powiatowy Urząd Pracy ze swojej strony zapewnił sprzęt i urządzenia, a także kadrę, która będzie nadzorować prace budowlane (kierownik budowy, wykładowcy i instruktorzy). Kurs natomiast był zorganizowany i zrealizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Nysie.
Organizowany cykl szkoleń pozwolił przygotować do pracy na budowie sto siedemdziesiąt sześć osób, które mogły wykonywać prace na następujących stanowiskach: murarz-zbrojarz-betoniarz, murarz-tynkarz, murarz-malarz, murarz-cieśla, murarz-dekarz, elektromonter instalacji elektrycznych, monter instalacji centralnego ogrzewania, elektryk z uprawnieniami E do 1 kV. Można było również odbyć szkolenie z zakresu wykańczania wnętrz.
Po ukończeniu szkolenia, absolwenci byli w stanie zbudować dwupiętrowy dom mieszkalny z dwunastoma mieszkaniami, który został oddany do użytku w listopadzie 2008 r. Mieszkania przekazano rodzinom, które spodziewały się przyznania lokalu socjalnego. Koszt za metr kwadratowy powierzchni użytkowej wyniósł wówczas niecałe osiemset złotych.
Takie rozwiązanie jest unikalne nie tylko na skalę krajową, ale również prawdopodobnie na skalę europejską. Udało się po raz pierwszy połączyć oczekiwania społeczne, czyli zwiększenie kwalifikacji osób bezrobotnych z oczekiwaniami gospodarczymi, a więc brakiem mieszkań dla najbardziej potrzebujących.
Takie szkolenie będzie realizowane w Nysie przez Powiatowy Urząd Pracy również w przyszłości. Bierze się pod uwagę organizowanie dalszych szkoleń, które będą miały na celu postawienie kolejnych budynków mieszkaniowych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Warto dodać, że taka inicjatywa spotyka się z coraz większą liczbą naśladowców. Wcielenie takiego projektu w życie na swoim terenie zapowiedział między innymi Wojewódzki Urząd Pracy w stolicy, w Łodzi, a także Starosta Łowicza, Bełchatowa i inni.
Warto dodać, że budowa domu w Paczkowie bez osoby bezrobotne to projekt, który został doceniony także poza Polską. Otrzymał on bowiem jedną z sześciu Europejskich Nagród Przedsiębiorczości w Madrycie.