Jak wybrać sprężarkę do zakładu produkcyjnego?

Kupując sprężarkę, zastanów się, jakie potrzeby ma spełnić. W niektórych sytuacjach konsekwencje zanieczyszczenia olejem są zbyt duże, zainwestuj wtedy w model bezolejowych. Jednak większość zakładów produkcyjnych, przemysłowych i małych warsztatów wykorzystuje sprężarki ze wtryskiem oleju, który służy do smarowania, uszczelniania i chłodzenia sprężonego powietrza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni sprzęt.

Stacjonarne czy przenośne urządzenia?

Większość sprężarek powietrza jest zbudowana tak, by stać w jednym miejscu w fabryce lub innym obiekcie. Niektóre zadania wymagają jednak przenoszenia maszyn z jednego pomieszczenia do drugiego. Dlatego producenci proponują zarówno stacjonarne, jak i przenośne urządzenia. Co prawda modele mobilne nie są tak wydajne jak stacjonarne, ale wysokiej jakości sprzęt nadal będzie spełniać swoje funkcje.

Jeśli wybierzesz urządzenie przenośne, najprawdopodobniej będziesz go też używać na zewnątrz. Dlatego sprawdź, czy wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

Typ układu napędowego

Miejsce, w którym będziesz korzystać ze sprężarki powietrza, ma duży wpływ na rodzaj napędu, jakiego potrzebujesz. Możesz wybrać silnik elektryczny lub wysokoprężny. Silniki elektryczne są zazwyczaj tańsze w eksploatacji i wymagają mniejszej konserwacji. Z drugiej jednak strony potrzebują stałego źródła energii elektrycznej. Jeśli pracujesz w różnych miejscach, zwróć uwagę na silnik wysokoprężny.

Niektóre sprężarki powietrza są wyposażone w napęd o zmiennej częstotliwości lub VFD, które dostosowują ilość zużywanej energii do wykonywanego zadania. Osiągają to poprzez zmianę częstotliwości i napięcia wejściowego silnika, co oszczędza energię i obniża koszty eksploatacji. Z drugiej jednak strony takie maszyny są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia i trudne warunki pracy.

 Jak wybrać sprężarkę do zakładu produkcyjnego?

Moc

Pomiar mocy dostarcza przydatnych informacji o możliwościach sprężarki, ale nie jest podstawowym czynnikiem przy wyborze sprzętu do zakładu produkcyjnego. Producenci mierzą zwykle roboczą lub znamionową moc silnika, czyli moc wyjściową, jaką może wytworzyć po osiągnięciu roboczych obrotów na minutę. Jeśli szukasz sprężarki powietrza, zwróć uwagę na ten czynnik.

Możesz też sprawdzić moc szczytową lub hamującą, określającą moc wyjściową, jaką silnik może wygenerować, gdy uzwojenia początkowe są włączone. Musisz jednak pamiętać, że takie uzwojenia są włączone przez bardzo krótki czas podczas normalnej pracy. Inne godne uwagi specyfikacje obejmują cykl pracy i współczynnik obsługi. Cykl pracy określa, czy silnik może pracować z pełną mocą w sposób przerywany lub ciągły. Współczynnik serwisowy silnika opisuje procent mocy znamionowej, przy której może on bezpiecznie pracować. Maszyny o wyższych współczynnikach eksploatacyjnych mogą pracować bezawaryjnie w bardziej niekorzystnych warunkach, takich jak niskie napięcie lub wysokie obciążenie rozruchowe.

Wymagania elektryczne

Przed zakupem sprężarki powietrza, upewnij się, że jest kompatybilna z przychodzącym źródłem zasilania. Większość obiektów przemysłowych ma trójfazowy licznik energii elektrycznej, podczas gdy budynki mieszkalne i komercyjne wykorzystują układ jednofazowy. Musisz też wybrać odpowiednie napięcie. Więcej informacji znajdziesz na Kompresortechnika.pl.