Hydroizolacja fundamentów

Wykonanie hydroizolacji sprawia, że fundamenty są chronione przed wodą. Wilgoć pojawiłaby się bowiem w piwnicach i zaatakowała dalej wyżej położone elementy domu. A tak prosto będzie dochodziło do zagrzybienia i dalej zniszczenia ścian.

Gdyby nie było hydroizolacji

Papa stosowana jest jako tradycyjne rozwiązanie na osnowie poliestrowej, układa się ją w dwóch warstwach i klei lepikiem. Folia, która ma grubość między 0,6 mm a 2 mm a także gramaturę pomiędzy 700 a 2600 g/m² wykonywana jest z twardego polietylenu albo też PVC. W różnych szerokościach, dzięki czemu dopasowanie do ścian i fundamentów nie powinno stanowić problemu.

Przeważnie pojawia się wytłoczona faktura, która będzie sprawiać, że przyleganie do zaprawy jest lepsze. Układana może być jedna warstwą luzem. Nie trzeba jej kleić czy zgrzewać z podłożem. Do gruntu czy płyt fundamentowych musi być minimum 0,4 mm grubości i duże płachty folii. Format taki sprawia, że liczba zakładów będzie ograniczona a to sprawi, że szczególność jest lepsza.

Hydroizolacja fundamentów

Co do pionowej hydroizolacji na fundamentach?

Papa asflatowa - to elastyczne rozwiązanie o dużej mechanicznej wytrzymałości, dlatego trudno będzie ją uszkodzić. Jest odporna na czynniki chemiczne. Papy na osnowie z tektury są słabsze, ale będą za to tańsze. Do ścian fundamentowych można wykorzystywać specjalne papy modyfikowane, które będą się charakteryzować dobrą jakością przy ułożeniu w jednej warstwie.

Folia polietylenowa - również jest dobrym rozwiązaniem, najlepsza będzie ta z podwyższoną twardością. Mają one dużą odporność na rozerwanie oraz inne uszkodzenia. Do izolacji powinno się użyć 0.4 mm grubości i gramaturę między 270 a 300 gram na metr kwadratowych. Długość na poziomie 30 m i szerokość 1-3,5 m lub też w płatach 12x25 metrów. Folie mogą mieć charakter termo zgrzewalny.

Membrany EPDM - to forma syntetycznego kauczuku. Membrany są grube, mają gramaturę około 1400 gram na metr kwadratowy. Są wytrzymałe i nadają się na izolację średniego i ciężkiego typu. Sprzedaje się je w dużych płachtach.

Bitumiczne masy hydroizolacyjne - to czarne lub brązowe maty przygotowane na bazie asfaltu, które po wysychaniu będą tworzyć na ścianie elastyczną powłokę. Nanosi się je na zimno, szczotką, pędzlem albo też pacą. Najbardziej popularne to lepiki oraz masy asfaltowo – żywiczne i wiele innych.

Polimerowe masy hydroizolacyjne – najczęściej produkuje się je z żywic akrylowej albo silikonowej. Nanosi się je podobnie jak masy bitumiczne. Są przeważnie bardziej płynne więc możliwe będzie ich nakładanie także z użyciem wałka malarskiego. Tworzą powłoki, które mają bardzo dobrą elastyczność.

Zaprawy hydroizolacyjne - to rozwiązanie drobnoziarniste cementowe, które są modyfikowane żywicami syntetycznymi. Można ich używać do robienia pionowych izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Można ich używać do tworzenia izolacji, które będą sprawdzać się bardzo dobrze między innymi jako zabezpieczenie fundamentów.

Beton wodoodporny – zamawiać go należy w wytwórni, oznaczenie betonu W-2 bądź też W-4. Buduje się z niego łatwy i ściany fundamentowe i dalej nie wykonuje się już hydroizolacji.

Dodatki do zaprawy –mogą być takim elementem, który sprawi, że zaprawa będzie wodoodporna. Są to produkty do domowego przygotowania zaprawy hydroizolacyjnej. Jeśli chcemy je stosować ważne będzie przestrzeganie zaleceń producenta.

Bentonit - to produkt z zastosowaniem iłu wulkanicznego. Ma on formę membrany albo paneli. Ił powleczony tekturą albo cienką błoną, która rozpuszcza się w wodzie.

Folie kubełkowe - to sztywne folie o grubości 0,5 z tłoczeniami. Niekiedy dla lepszej izolacji i trzymania ściany wzmacnia się taką folię poprzez zastosowanie w niej włókna szklanego.