Co należy wziąć pod uwagę dobierając pokrycie dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy dom, altanę, budynek gospodarczy czy np. domek do zabawy dla dzieci, należy poważnie podejść do kwestii budowy zadaszenia. Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jego rolą jest przede wszystkim skuteczna ochrona wnętrza przed działaniem czynników atmosferycznych, jednak może on również pełnić funkcję termoizolacyjną, oraz wspomagać akustyczną izolację budynku.  Do doboru materiałów do jego konstrukcji i pokrycia, należy podejść poważnie. W poniższym artykule skupimy się na najpopularniejszych rodzajach pokryć dachowych i tym, czym należy się sugerować przy ich wyborze. 

Wybór pokrycia dachowego - czy zawsze mamy pełną dowolność?

Co należy wziąć pod uwagę dobierając pokrycie dachowe?

Zanim zaczniemy zapoznawać się z bogatą ofertą pokryć dachowych i decydować co będzie dla nas lepsze, czy płyta falista, czy może dachówki ceramiczne bądź blachodachówki, koniecznie należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Lokalne przepisy mogą narzucać to, jak ma wyglądać dach i określać jego kształt, stopień spadu, a nawet kolor pokrycia. 

Brak takich ograniczeń, to jeszcze nie powód, aby dobierać rodzaj pokrycia dachowego, kierując się wyłącznie aspektami estetycznymi. Należy uwzględnić również lokalizację (np. dom zlokalizowany przy ruchliwej ulicy może zyskać dodatkową izolację akustyczną, dzięki odpowiednim oknom i zadaszeniu), czy lokalne czynniki klimatyczne. 

Co może wpływać na dobór pokrycia dachu?

Konstrukcja dachu może determinować wybór określonego rodzaju pokrycia. Jeżeli dach jest skomplikowanej budowy, dosyć mocno urozmaicony, zdecydowanie lepiej niż płyta falista, sprawdzą się dachówki lub gonty.

Co więcej, należy też sugerować się nośnością konstrukcji. Dachówki ceramiczne mają do siebie nie tylko to, że świetnie się prezentują i posłużą na kilkadziesiąt (a nawet i 100!)  lat, lecz są również bardzo ciężkie. Dlatego, jeżeli zależy nam na takim rodzaju pokrycia, konstrukcja (m.in. więźba) musi zostać odpowiednio wzmocniona, aby udźwignęła ten ciężar. 

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycia dachowe dzielimy na lekkie i ciężkie. Do ciężkich zaliczamy wspomniane powyżej dachówki ceramiczne. Ich montaż jest pracochłonny i bardzo wymagający, jednak cechuje je niesamowita trwałość oraz znakomite właściwości w kwestii izolacji akustycznej, innymi słowy - bardzo skutecznie wyciszają hałasy z zewnątrz. 

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak płyta falista czy blachodachówki. Ich montaż nie jest szczególnie wymagający i przebiega bardzo szybko. Zaletą jest również przystępna cena. Co więcej, takie pokrycie dachowe może niemalże do złudzenia przypominać klasyczne dachówki z ceramiki.  

Należy pamiętać o tym, że budowa dachu to inwestycja - wszak ma on sprawnie służyć długie lata. Dlatego, zarówno konstrukcja, jak i dobór pokrycia powinny być uważnie przemyślane. Należy wziąć pod uwagę miejscowy plan zabudowy, usytuowanie budynku, stopień skomplikowania bryły jak również nasze wymagania.

Partnerem materiału jest Onduline.