Jak tanio wybudować dom?

Większość ludzi zamieszkujących razem w wynajmowanym mieszkaniu w bloku, chciałaby w końcu pójść na swoje. Aby jednak to nastąpiło, konieczne jest odłożenie niemałej sumy pieniędzy. Kupno domu czy mieszkania to w dzisiejszych czasach bardzo spory wydatek. Może lepiej byłoby po prostu zbudować coś własnego? 

Budowa domu na własną rękę również nie jest niczym tanim. Istnieje jednak kilka prostych sposobów mówiących, jak zaoszczędzić wiele, nie tracąc przy tym na wyglądzie posiadłości. Oczywiście na wstępie zaznaczyć trzeba, że oszczędzenie kilku złotych nie może wpłynąć na obniżenie zasad bezpieczeństwa w domu! 

Dobór projektu domu 

Posiadanie okrojonego budżetu nie oznacza, że dom musi być maksymalnie mały oraz że nie pomieści się w nim cała rodzina. Najlepiej jest wybudować dom średnich rozmiarów, a więc taki z poddaszem, w którym każdy członek rodziny znajdzie dla siebie miejsce. Istnieje wiele projektów domów o właśnie takich rozmiarach. Tutaj pojawia się następny wątek, a mianowicie projekt domu. 

Wielu z nas chciałoby mieć swój indywidualny projekt tworzony przez projektanta. Niestety, ale w celu zaoszczędzenia pieniędzy lepiej jest wybrać któryś z tych, dostępnych na stronach internetowych firm zajmujących się tworzeniem projektów. Tam również wybór jest spory, a w ten sposób zapłacimy zdecydowanie mniej. Pamiętajmy, aby szukać domów o prostych konstrukcjach, które swoją drogą stają się teraz coraz modniejsze. Uwagę trzeba zwracać głównie na ilość winkli na murach (skutkuje to koniecznością sporego cięcia pustaków), zawartość przeszklenia (im więcej dużych okien zamiast ścian, tym drożej) oraz konstrukcję dachu. 

Jak tanio wybudować dom?

Praca we własnym zakresie 

Pamiętajmy, że ekipa budowlana zrobi za nas zupełnie wszystko. Oczywiście, jeżeli odpowiednio im za to zapłacimy. Wiadomo, że są czynności, do których musimy zatrudniać osoby specjalizujące się w danych dziedzinach, aczkolwiek jest też szereg rzeczy, które bez problemu można wykonać samodzielnie. Pierwszą taką rzeczą są fundamenty. Mając wykopaną dziurę zalaną po części betonem, możemy na własną rękę układać pustaki zalewowe bądź szalować. Następną czynnością do samodzielnego wykonania jest wiązanie zbrojeń, a w przypadku osób mających więcej czasu, nawet i murowanie.  

Z pomocy specjalistów natomiast warto jest skorzystać w momencie zalewania betonem, gdyż posiadają oni odpowiednie do tego sprzęty. Oprócz tego warto jest wynająć kogoś do stworzenia konstrukcji dachowej i położenia pokrycia, a także do tynkowania i malowania. 

Materiały budowlane, na których zaoszczędzimy 

Pierwszą, a zarazem najdroższą rzeczą, która przychodzi do głowy jest pokrycie dachowe. Większości osób na dachu marzy się dachówka ceramiczna. Chcąc jednak sporo zaoszczędzić, możemy skorzystać z jej aktualnie modnego zamiennika, jakim jest tania blacha płaska dachowa. Jej zdecydowanym plusem jest prosty design, łatwość montażu, a także możliwość wykorzystania jej również do obić dachu, takich jak np. wiatrownice.  

Zaoszczędzić sporo możemy również na pustakach. Biorąc te z betonu komórkowego, dostaniemy takie same właściwości za niższą cenę. Ciekawym sposobem na oszczędzanie jest również pożyczenie gotowych stempli oraz podstaw pod płytę, co pozwoli nam zaoszczędzić na kupnie drewna.