Czym przykleić ocieplenie styropianowe, aby było trwałe?
Ocieplenie styropianowe to jedna z najpopularniejszych form ocieplania budynki. Oprócz wielu zalet dostarcza też pewnych wątpliwości takich jak np. wybór odpowiedniego kleju. Jest to niezwykle ważna kwestia, która będzie stanowiła o trwałości takiego połączenia i całego ocieplenia. Czym zatem przykleić styropian ociepleniowy? Jakie rozwiązania warto pomijać? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.
Zaprawa klejąca
Jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych sposobów w przyklejaniu styropianu jest zaprawa w proszku. Przypomina ona fakturą i działaniem cement. Gotową zaprawę wsypuje się do wiadra oraz miesza z wodą, tworząc zaprawę o odpowiedniej konsystencji. Następnie nakłada się ją na każdy element styropianu i przy jej pomocy przytwierdza ocieplenie do elewacji.
Pianka poliuretanowa
Pianka poliuretanowa to kolejne rozwiązanie tym razem nieco bardziej komfortowe. Pianka taka przypomina piankę np. do uszczelniania okien podczas montażu. Jest to jednak rodzaj piany niskorozprężnej, dzięki czemu możemy wykorzystać ją do mocowania elementów styropianowych. Piankę taką nanosi się za pomocą pistoletu na każdy kawałek ocieplenia. Dzięki niej możemy również wypełnić pewne braki w elewacji. Od strony technicznej prezentuje podobne właściwości izolacyjne jak zaprawa klejąca. Dużym plusem jest jej forma. Do użycia nie potrzebujemy wiaderka czy mieszadła, a całą operację przeprowadza się bardzo szybko.
Klej w zestawie
Jednym z najlepszych rozwiązań, z którego warto korzystać w pierwszej kolejności, jest wybór całych zestawów ociepleniowych. W takich zestawach wraz z elementami styropianowymi otrzymujemy również odpowiednie kleje. Są one dopasowane do konkretnej odmiany styropianu oraz odpowiednio przebadane. Posiadają też certyfikaty ognioodporności czy izolacji. Producenci wybieraj zatem najlepsze rozwiązanie i umieszczają je w zestawie. Na rynku nie powinniśmy mieć problemu z wyborem właśnie tej opcji. Wybór ocieplenia systemowego w zestawie może być nieco droższy od składania komponentów, ale przy nieodpowiednim doborze naprawa może być dużo bardziej kosztowna niż wybór droższego zestawu.