Roboty do paletyzacji – optymalne rozwiązanie zwiększające konkurencyjność firmy

Standardowa, manualna paletyzacja magazynowa czy produkcyjna to cykl czynności, w wyniku których powstają zazwyczaj tzw. „wąskie gardła”, powodujące nieuchronne straty w całym procesie produkcyjnym. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw i zakładów stawia na roboty do paletyzacji i na automatyzację tego procesu. Wysoka elastyczności takich rozwiązań pozwala na obsługę wielu rodzajów produktu o różnej masie, kształcie czy materiale. Roboty przemysłowe lub coboty to również wysoka wydajność i jakość, które przekładają się na znaczącą poprawą efektywności wszystkich procesów produkcyjnych.

Szybciej, wydajniej i na okrągło

Pakowanie gotowych produktów to bez wątpienia stały element większości procesów produkcyjnych. W zależności od konkretnego towaru może być on poddany foliowaniu, pakowaniu próżniowemu czy też może zostać umieszczony w pudełkach kartonowych lub wykonanych z tworzywa sztucznego. Opakowania jednostkowe nie są zbyt ergonomiczne i komfortowe do przenoszenia, magazynowania czy transportu. Dlatego też trafiają one do kartonów zbiorczych lub na palety.

Standardowa paletyzacja, ogólnie rzecz ujmując, polega bardzo często na przenoszeniu ciężkich i dużych gabarytowo ładunków w nieergonomicznych pozycjach. Niejednokrotnie jest ona przyczyną licznych urazów i chorób zawodowych pracowników związanych z tym procesem. Co więcej, paletyzacja prowadzona jest nierzadko w otoczeniu narażonym na hałas oraz zapylenie, a także w środowisku nieustannie działających ruchomych części maszyn. Roboty do paletyzacji rozwiązuje wszystkie te palące problemy zakładu produkcyjnego, zapewniając mu nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale również niższe koszty operacyjne.

Roboty programuje się do wykonania konkretnej czynności. Pracują one znacznie szybciej od człowieka, nie odczuwają zmęczenia, nie popełniają błędów, nie przynoszą strat materiałowych.

Roboty do paletyzacji – optymalne rozwiązanie zwiększające konkurencyjność firmy

Bezkonkurencyjne rozwiązania produkcyjne

Zautomatyzowane roboty paletyzujące mogą na jednej przestrzeni pełnić różne funkcje i wykonywać różnorodne czynności (np. znakowanie, oklejanie, foliowanie, itp.) w zależności od potrzeb konkretnego zakładu lub linii produkcyjnej. W zakresie przestrzeni magazynowej roboty do paletyzacji będą odpowiedzialne za automatyczne dostarczanie wolnych palet na stanowisko, natomiast roboty mobilne zajmą się odwiezieniem do magazynu załadowanych, gotowych do transportu palet.

Automatyzacja paletyzacji to nie tylko większa konkurencyjność firmy, ale również:

 • szybkie dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb
 • elastyczność zmianowa na linii
 • oszczędności kosztów operacyjnych
 • znacznie wyższa wydajność
 • precyzja pracy
 • niezawodność
 • prosta i intuicyjna obsługa z poziomu interfejsu graficznego

Roboty do paletyzacji to przede wszystkim wysoka precyzja działania oraz duża powtarzalność procesu, co z kolei przekłada się bezpośrednio lepszą jakość produktu końcowego i bezpieczeństwo jego załadunku oraz transportu.

Dla robota ułożenie produktu z dokładnością do 1 mm na paletach o wysokości 2 m nie stanowi żadnego problemu.

Roboty przemysłowe zapewniają dużą szybkość pracy, co bezpośrednio przekłada się na efektywność linii produkcyjnej. Ponadto tego typu rozwiązania mogą pracować w dowolnym środowisku, bez względu na hałas, zapylenie czy niskie/wysokie temperatury.

Co daje zrobotyzowana paletyzacja?

 • Lepszą efektywność produkcji
 • Stuprocentową powtarzalność
 • Bezpieczeństwo pracowników
 • Niskie koszty operacyjne
 • Dostęp do precyzyjnych danych w czasie rzeczywistym

Specjalistyczne oprogramowanie do robotów przemysłowych pozwala wdrożyć wiele schematów paletyzacji, a także optymalną obsługę kilkunastu rodzajów opakowań jednocześnie.