Jaki materiał na podłoże pod basen wybrać?

Izolacja basenu od podłoża jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ bez skutecznej izolacji pod dnem basenu wyczuwalne byłyby nawet najdrobniejsze kamienie. A jak wiadomo nie jest to ani miłe, ani komfortowe. Ponadto brak odpowiedniego podłoża może doprowadzić do powstawania przetarć na dnie basenu. Co zatem warto położyć pod basen?

Maty

Do zdecydowanej większości basenów dostępnych na rynku w zestawie, jako gratis dołączona zastaje specjalna mata pod basen, która wyglądem przypomina grubą, sztywną plandekę. Jest tania, lekka i prosta w czyszczeniu. Tego rodzaju maty zwykle sprawdzają się jedynie na uprzednio przygotowanym podłożu. W miejscach, z których ciężko jest usunąć zalegający żwir taki materiał nie zagwarantuje nam pełnego komfortu użytkowania basenu, ponieważ kamyczki i tak będą pod nim wyczuwalne. Zdecydowanie lepszym, ale przy tym i droższym rozwiązaniem są maty piankowe, które wykonane zostały z miękkiej pianki PVC. Posiadają one bardzo wszechstronne zastosowanie. Oprócz podkładu pod basen można tworzyć z nich ścieżki prowadzące do basenu czy też miejsca zabaw dla dzieci. Do zalet mat piankowych możemy zaliczyć między innymi to, że: nie nasiąkają wodą, nie ulegają odkształceniom, czy też to, że są niezwykle komfortowe w kontakcie z bosymi stopami.

Jaki materiał na podłoże pod basen wybrać?

Styropian

Styropian to bez wątpienia tani rodzaj podłoża pod basen, niestety jest to wyłącznie rozwiązanie na jeden sezon. Tego typu materiał niepozbawiony jest wad. Styropian, bowiem łatwo kruszy się i rozsiewa po całym ogrodzie. Ponadto jest mało ekologiczny. Podłoże ze styropianu może łatwo ulec odkształceniu. Warto również zauważyć, że stworzenie takiej konstrukcji wymaga klejenia, a w miejscach złączeń często dochodzi do przetarć i nieszczelności niecki basenowej.

Podłoże twarde

Basenów ogrodowych zgodnie z zaleceniami producentów nie należy stawiać na podłożu twardym, czyli między innymi na: kostce brukowej, płytach chodnikowych lub tarasowych czy też europaletach. Takie podłoże stwarza, bowiem wysokie ryzyko przetarcia niecki basenowej. Pod basen należy wybierać jedynie podłoże miękkie, najlepiej trawnik.