akie dokumenty są potrzebne do budowy garażu?
Przepisy w Polsce nieustannie się zmieniają. Ten fakt można odczuć nawet podczas wykonywania jakichkolwiek prac budowlanych. Czasami można się zdziwić, że nawet do budowy garażu potrzebny będzie komplet dokumentów. Jakie konkretnie formalności trzeba spełnić?
Czy zezwolenie na budowę garażu jest potrzebne?
Warto wiedzieć, że po nowelizacji Prawa Budowlanego parterowe budynki wolnostojące do 35 m2, takie jak budynki gospodarcze, wiaty czy właśnie garaże nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Oczywiście należy pamiętać, że na każde 500 m2 można zbudować maksymalnie dwa takie budynki. To jedyne wymogi, na które w takim przypadku należy zwrócić uwagę.
Złożenie dokumentów
Oznacza to, że aby na posesji zbudować garaż, wystarczy zgłosić taki fakt w najbliższym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Sam dokument w można przygotować samodzielnie. Jednocześnie wiele gotowych wzorów dostępnych jest w Internecie. To zdecydowanie ułatwienie, na które warto się zdecydować.
Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne stworzenie dokumentu trzeba wiedzieć, że musi on zawierać:
- Wskazanie rodzaju obiektu,
- Datę rozpoczęcia prac budowlanych,
- Dokładny opis obiektu oraz wyposażenia,
- Projekt garażu,
- Oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych,
- Podpis (własnoręczny). Dodatkowo, jeżeli działka posiada kilku współwłaścicieli, to konieczny będzie taki podpis każdego z nich.
Co z większymi powierzchniami?
Jeżeli planujesz budowę garażu o powierzchni większej niż 35 m2, to będziesz musiał jednocześnie zadbać o odpowiednie pozwolenie. Dokumenty takie należy złożyć również w Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy. Jeżeli do 21 dni nie otrzymasz żadnego protestu lub uwag, to oznacza to, że bez problemu możesz rozpocząć budowę.
Jak udowodniliśmy wyżej, budowa garażu nie jest niczym skomplikowanym. Zdecydowanie pozytywnym aspektem jest fakt, że wymagania formalne nie są skomplikowane. Załatwienie spraw urzędowych zajmuje dosłownie chwilę. Następnie wystarczy jedynie poczekać 3 tygodnie. Po tym czasie rozpoczęcie prac będzie jak najbardziej możliwe, a posiadanie własnego garażu stanie się rzeczywistością.