Ocieplenie dachu – prawidłowa termoizolacja
Odpowiednie ocieplenie dachu to element konieczny dla prawidłowej termoizolacji całego budynku. Jeśli wykorzystamy do tego profesjonalne materiały i technologię, z pewnością nasz dom stanie się o wiele bardziej ekonomiczny w utrzymaniu. A powietrze w nim będzie zdrowe i wolne od szkodliwej wilgoci oraz wiążących się z nią problemów.
Co najważniejsze, ocieplenie poddasza i dachu, jest możliwe przez cały rok. Praca z tym związana wykonywana jest w środku budynku. Dlatego czynniki pogodowe nie odgrywają w tym przypadku żadnej roli. Równie dobrze można ocieplać dach latem, jak i zimą, wiosną czy jesienią.
Typy poddaszy ocieplanych
W budownictwie rozróżnia się dwa typy poddaszy ocieplanych – poddasze szczelne i poddasze nieszczelne. Na czym polegają te różnice?
-
Poddasze typu szczelnego – jest to konstrukcja dachu najczęściej o pełnym deskowaniu, gdzie pomiędzy warstwą ocieplenia a dachem znajduje się szczelina wentylacyjna o wysokości oscylującej w granicach 3-6 cm. Jej wysokość oblicza się poprzez nadanie 1 cm szerokości szczeliny, do każdego metra długości, którą odznacza się ciąg wentylacyjny. W takiej konstrukcji zastosowanie znajduje paroizolacja wykonana z folii odznaczającej się niską paroprzepuszczalnością. Szczelina i brak zetknięcia się pierwszej warstwy izolacji z paroizolacją zapobiega skraplaniu się wody na jej na powierzchni, a właściwa wentylacja zapewniona jest za pomocą wlotów powietrza w kalenicy i pod okapem.
-
Poddasze typu nieszczelnego – termoizolacja tego typu poddasza jest wykonana z zastosowaniem specjalnej membrany o wysokiej paroprzepuszczalności. Również jest to folia, umożliwia ona jednak swobodne odparowywanie pary wodnej w kierunku szczeliny wentylacyjnej, która znajduje się pomiędzy połacią dachu a wiatroizolacją. Taka konstrukcja dachu w celu zachowania odpowiedniej wentylacji wymaga wykonania wylotu powietrza w kalenicy oraz wlotu powietrza przez specjalne szczeliny nad rynną. Na stronie
https://ociepleniepoddasza.com.pl/porady/ocieplanie-dachu-polecane-rozwiazania
znajdziesz więcej ciekawych informacji w tym temacie.
Wentylacja wewnętrzna pomieszczeń
Odpowiedni przepływ powietrza powinien być zapewniony nie tylko bezpośrednio w poszyciu dachowym, ale także w pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynku. Właściwe wietrzenie może odbywać się na różne sposoby. Wentylacja budynków dzieli się na trzy rodzaje:
-
wentylacja grawitacyjna
-
wentylacja mechaniczna
-
rekuperacja
Wentylacja grawitacyjna to naturalny obieg powietrza. W przypadku mechanicznej, mamy do czynienia z wymuszonym obiegiem. Rekuperacja jest natomiast najnowocześniejszym systemem wentylacji, który pozwala odzyskiwać ciepło z wydalanego powietrza oraz za sprawą specjalnych filtrów węglowych, dba o jego wysoką jakość. Powietrze w rekuperacji jest świeże, bez zapachów z zewnątrz i bez smogu oraz innych szkodliwych związków.