W jaki sposób zabezpieczyć budowę przed nadejściem zimy?
Jeżeli prac związanych z budową nie uda się ukończyć przed nadejściem zimy wówczas należy zadbać o odpowiednie zabezpieczanie budynku. Co zatem dobrze jest wiedzieć na ten temat?
Zabezpieczenie budowy na zimę – gotowy stan zerowy
Prace związane z wykonaniem fundamentów czy też doprowadzeniem budowy do stanu surowego zamkniętego bądź otwartego z reguły maksymalnie wykonuje się w takich miesiącach jak październik czy listopad. Pamiętajmy o tym, że zabezpieczenie budowy przed działaniem, niskich temperatur, śniegu oraz silnych wiatrów zależy przede wszystkim od etapu, na którym zostały przerwane prace. W przypadku gotowego stanu zerowego zabezpieczenie budynku powinno polegać przy domach niepodpiwniczonych na zasypaniu wykopu i okryciu wierzchu ścian np. folią budowlaną lub papą, natomiast przy domach z piwnicą dodatkowo na wykopaniu stropu i osłonięciu go płytami styropianowymi czy też matami słomianymi. Aby ochrona stropu była stabilna płyty/maty należy przykryć folią budowlaną, a następnie obsypać ziemią bądź obłożyć kamieniami. W zabezpieczeniu gotowego stanu surowego ważne jest także właściwe zabezpieczenie przejść instalacyjnych.
Zabezpieczenie budowy na zimę – stan surowy otwarty
W przypadku budynku, który znajduje się w tak zwanym stanie surowym otwartym, (czyli domu, który posiada już więźbę i pokrycie dachowe, ale nie ma jeszcze ścianek działowych, okien oraz drzwi) w zabezpieczeniu na zimę bardzo istotne jest odpowiednie zasłonięcie otworów okiennych i drzwiowych. Takie zabezpieczenie można wykonać z desek i foli lub przy wykorzystaniu materiałów murowanych takich jak: pustaki, bloczki czy cegły. Jeżeli zaś przed zimą nie uda się nam przykryć budynku dachem to musimy wówczas odpowiednio zabezpieczyć wszystkie mury budynku. W sytuacji, w której przed nadejściem zimy mamy już więźbę dachową, ale nie mamy jeszcze pokrycia dachowego to więźbę musimy zabezpieczyć za pomocą desek lub wodoodpornych płyt OSB, a dopiero następnie położyć na nich papę. Takie działanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami budowy, których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy zdążyli wykonać pokrycie dachowe przed nadejściem zimy.