Jak funkcjonalnie zaaranżować kuchnię?

Każda osoba zmagająca się z aranżacją kuchni, stara się, aby była ona przede wszystkim funkcjonalna oraz wygodna podczas korzystania. Jest kilka podstawowych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas zamawiania lub projektowania idealnej kuchni dla siebie. Czasem warto skorzystać z pomocy projektanta czy studia mebli kuchennych. Kuchnia to pomieszczenie, które tworzy się na długie lata, dlatego ważne jest, aby ostateczny wybór i projekt był dobrze przemyślany.

Kształt i rozmiar zabudowy

Na początku projektowania wymarzonej kuchni należy wziąć pod uwagę kształt i rozmiar zabudowy kuchennej, która pojawi się w miejscu wyznaczonym na kuchnię. Bardzo ważne jest określenie i przeanalizowanie swoich potrzeb pod kątem potrzebnego sprzętu, ilości miejsca, a także częstotliwości użytkowania kuchni. Kształt zabudowy kuchennej musi być idealnie skrojony z kuchnią. Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm, które bez problemu pomagają nam w procesie aranżowania wymarzonej kuchni.

Odpowiedni rozmiar blatów

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w trakcie remontu kuchni to dostosowanie rozmiaru blatów do własnych preferencji oraz wzrostu osób, które będą ją użytkowały. Uwzględnienie tego czynnika wyeliminuje późniejszy problem z kręgosłupem, który pojawia się w momencie, gdy blaty są niedopasowane. W zależności od wielkości pomieszczenia blaty powinny być stosunkowo głębokie, by swobodnie móc na nich przygotowywać posiłki. W dużych kuchniach świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie wyspy na środku kuchni, co pozwala na wygodne i komfortowe użytkowanie każdego z blatów.

Jak funkcjonalnie zaaranżować kuchnię?

Planowanie rozkładu urządzeń

Bardzo ważnym punktem przy projektowaniu kuchni jest właściwy rozkład urządzeń kuchennych. Znaczenie ma tutaj odległość zlewozmywaka od lodówki, czy lodówki od kuchenki. Projektanci, projektując kuchnię zwykle stosują zasadę trójkąta, która polega na ograniczeniu zbędnych odległości między tymi urządzeniami. Między zlewozmywakiem, a lodówką to maksymalna odległość 210 cm, a lodówką, a kuchenką 270 cm.

Zabudowa dla minimalistów

Osoby ceniące sobie minimalizm, podczas tworzenia projektu kuchni powinny uwzględnić to, aby wszystkie sprzęty zostały zabudowane. Obecnie występuje wiele rodzajów zabudowy, a wybór zależny jest tutaj wyłącznie od preferencji i potrzeb właścicieli. W mniejszych kuchniach warto postawić na jasną zabudowę, tak, aby światło padające na nią optycznie powiększało pomieszczenie.

Dostosowanie ilości sprzętów do potrzeb

W urządzaniu kuchni ważne jest dostosowanie ilości sprzętów kuchennych do potrzeb jej właścicieli. Osoby, które mniej czasu przebywają w kuchni, częściej jedząc na mieście, niż w domu nie muszą od razu wybierać największej możliwej kuchenki czy lodówki. Takie sprzęty sprawdzą się w rodzinach wielodzietnych oraz takich, w których gotowanie odgrywa istotną rolę i gdzie potrzeba sporo miesca na zestaw garnków, szczególnie takich o większych rozmiarach.

Partnerem materiału jest Atrii - studio mebli kuchennych w Warszawie.