Rodzaje materiałów ściernych i zasady ich doboru

Materiały ścierne służą do wygładzania różnego rodzaju powierzchni. Wiele z tych prac można wykonać samodzielnie, pod warunkiem odpowiedniego doboru materiału. W sprzedaży dostępnych jest wiele, zróżnicowanych pod względem właściwości materiałów ściernych, a zakup konkretnego z nich zależy od czynności, którą chcemy wykonać oraz oczekiwanego efektu końcowego pracy. Jakie materiały ścierne wyróżniamy i czym kierować się przy ich wyborze?

Materiały ścierne i ich najważniejsze rodzaje

Materiały ścierne to materiały mineralne, które charakteryzują się wysoką twardością i odpornością chemiczno-termiczną. Wiele z nich występuje naturalnie w przyrodzie, a pozostałe są wytwarzane syntetycznie. Do naturalnych materiałów ściernych zaliczamy m. in. diament, korund, szmergiel, piaskowiec, granat oraz kwarc. Pod pojęciem materiałów ściernych syntetycznych kryją się natomiast proste związki chemiczne, w tym tlenki i węgliki metali oraz materiały szlifierskie np. sztuczny diament, węglik krzemu oraz elektrokorund. Tego typu materiały ścierne są najczęściej wykorzystywane w obróbce przemysłowej, gdyż dobrze sprawdzają się do wygładzania zróżnicowanych powierzchni, w tym drewna, metalu, ceramiki, kamienia, tworzyw sztucznych i szkła.

Materiały ścierne są także wykorzystywane do produkcji narzędzi ściernych. Tego typu akcesoria dzielimy na narzędzia spojone, nasypowe oraz pasty ścierne i polerskie. Powierzchnia ścierna jest w nich uzyskiwana za pomocą połączenia ziaren ściernych ze spoiwem. Podłożem może być zarówno papier, jak i tkanina lub folia. Najpopularniejszym materiałem ściernym jest oczywiście papier ścierny. Może on występować w wersji wodoodpornej, w arkuszach lub rolkach. W sprzedaży znaleźć można także papiery ścierne przeznaczone do użytkowania ze szlifierkami oscylacyjnymi. Bardzo popularne są również klocki ścierne oraz gąbki ścierne, które są wygodniejsze i bardziej precyzyjne. Pasty ścierne i polerskie są zazwyczaj wykorzystywane na końcowym etapie prac, do wygładzenia i wypolerowania materiału poddawanego obróbce.

Rodzaje materiałów ściernych i zasady ich doboru

Jak wybierać odpowiednie materiały ścierne?

Zanim przejdziemy do poszukiwania właściwego materiału ściernego, należy określić rodzaj powierzchni poddawanej obróbce. Twarde powierzchnie najlepiej szlifować za pomocą twardej ściernicy, z kolei w przypadku miękkich lepiej sprawdzi się jej miękki odpowiednik. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj ziarna. Do obróbki stali, metali kolorowych oraz drewna najlepiej sprawdzi się elektrokorund. Jeśli natomiast pracujemy z powierzchniami ze szkła, tworzyw sztucznych, lakieru czy kamienia, warto sięgnąć po materiały ścierne z ziaren węglika krzemu.

Z właściwości materiałów ściernych możemy korzystać za pomocą obróbki ręcznej lub specjalnych elektronarzędzi, w tym szlifierek i wiertarek. Narzędzia te posiadają oznaczenia określające grubość ziaren – im wyższy numer, tym drobniejsze ziarna ścierne. Drobne ziarna pozwalają na dokładniejsze wygładzenie powierzchni, z kolei grubsze na szybsze usunięcie większych nierówności. Często okazuje się, że do prawidłowego wykonania pracy będziemy musieli korzystać z różnych rodzajów materiałów ściernych, o zróżnicowanych granulacjach.