Lina nierdzewna - do czego służy?
Liny to niezastąpiony element na jachcie - trudno wyobrazić sobie bez nich żeglugę. Dawniej robione z naturalnych materiałów, dziś wytwarzane głównie ze sztucznych, o wiele bardziej wytrzymałych włókien. Na jachtach, ale także w przemyśle, stosuje się też liny nierdzewne, wykonane z materiałów, które mogłyby pozornie wcale nie kojarzyć się z liną. Jakie dokładnie zastosowanie znajdują, dlaczego nie da się bez nich wybudować mostu i co jeszcze warto wiedzieć w temacie lin stalowych, pokrytych nierdzewiejącą powłoką?
Jak powstaje stalowa lina?
Wiele lin stanowych ma środek z włókna roślinnego, jednego z tych, z których wyrabiano tradycyjne liny. Wokół skręcone są cienkie, stalowe druty. Pęki drucików są zwane pokrętkami, a pewna liczba tych pęków (najczęściej sześć) tworzy skręconą wokół środka linę. Dość często stosuje się po prostu skręcanie drutów, bez zastosowania roślinnych włókien.
A jak uzyskać efekt niepokrywania się rdzą? W tym celu stosuje się po prostu stal nierdzewną lub zwykłą, ale ocynkowaną. Tak stworzona lina jest niezwykle mocna, wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. A gdzie znajduje zastosowanie?
Do czego służą liny nierdzewne?
Takie liny można dziś kupić w bardzo wielu miejscach, najczęściej na metry lub w gotowych szpulach określonej grubości i długości. Znajdują zastosowanie w żeglarstwie, ale też w bardzo wielu gałęziach przemysłu.
Zastosowanie w przemyśle
Przemysł to gałąź gospodarki, gdzie potrzeba naprawdę odpornych, trwałych materiałów, które nie zawodzą. Liny nierdzewne są tutaj niezastąpione. wykonują je wysokiej klasy specjaliści, a każda jest sprawdzana pod kątem niezawodności, zanim znajdzie zastosowanie przy budowie mostu czy innego obiektu znoszącego duże, działające na niego siły.
Liny stalowe wykorzystuje się także do pracy rozmaitych wysięgników na budowach. Wytrzymałość liny oznacza tam bezpieczeństwo pracowników, stąd szczególna dbałość o standardy.
Zastosowanie w żeglarstwie
Głównie do stabilizowania masztu względem osi jachtu. Takie liny muszą być odporne na warunki atmosferyczne, w szczególności wilgoć. Lny nierdzewne najlepiej spełniają ten wymóg - nawet na deszczu, zmoczone morską wodą i skute mrozem nie pokryją się rdzą i nie uszkodzą. A od ich wytrzymałości bardzo często zależy bezpieczeństwo całego jachtu - co za tym idzie, również pływających nim ludzi. Stal jest bardziej wytrzymała, niż nawet najlepiej spreparowane włókna roślinne, dlatego stosuje się ją dziś rutynowo zamiast tych tradycyjnych materiałów.
Kto produkuje liny nierdzewne?
W Polsce jest kilku sprawdzonych producentów, którzy posiadają stosowne certyfikaty i wprowadzają na rynek solidne, godne zaufania liny. Stal stosowana w procesie produkcyjnym jest kwasoodporna, co dodatkowo zwiększa jej wytrzymałość na różne warunki środowiskowe. Dzięki temu liny polskich producentów znajdują zastosowanie w żeglarstwie, przemyśle chemicznym, wydobywczym, farmaceutycznym. Nierdzewne, kwasoodporne liny stalowe cechuje też różna konstrukcja, w zależności od docelowego zastosowania.
Artykuł mógł powstać dzięki firmie Inoxa.pl, w której ofercie znajdują się np: liny nierdzewne . Więcej na www.inoxa.pl