Domek wczasowy bez pozwolenia
Duża część ludzi, preferuje wyjeżdżanie na urlop do innego kraju. Ogromną popularnością cieszą się oferty biur podróży, które zawierają pakiet All inclusive. Jest jednak, równie duża część społeczeństwa, która woli spędzić urlop bliżej. Na przykład wyjechać na kemping lub pod namiot. Osoby, które nie chcą wyjeżdżać do hoteli, wolą kupić sobie działkę rekreacyjną i postawić tam mały domek wczasowy. domki wczasowe bez pozwolenia na budowę można wybudować dość tanim nakładem, na niemal dowolnej działce.
Czym różni się dom rekreacyjny od wczasowego
Podstawową różnicą formalną, jeśli chodzi o różnice w normalnych domach, na które trzeba mieć pozwolenie na budowę, a domkami wczasowymi jest powierzchnia zabudowy. Budynki, na które nie trzeba występować o pozwolenie na budowę, do odpowiedniego urzędu samorządu terytorialnego, nie mogą przekraczać 35 m2. Gdy budynek nie przekracza takiej powierzchni, wystarczy zgłosić jego budowę do urzędu, lecz nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych formalności. Istotnym detalem jest to, że większość ludzi, którzy budują taki domek, buduje obiekt piętrowy. Teoretycznie piętro jest „poddaszem użytkowym”. W praktyce jednak, można je swobodnie zaadaptować na normalne pomieszczenie mieszkalne. Takim sposobem, można wybudować w pełni funkcjonalny domek o powierzchni niemal 70 m2, nie musząc występować o pozwolenie na budowę.
Technologie budowy domków wczasowych bez pozwolenia na budowę
Na rynku istniej wiele ofert budowy domków wczasowych bez pozwolenia na budowę. Najpopularniejsze rozwiązania to budowa domku drewnianego. Są to najbardziej rozpowszechnione techniki, ze względu na niskie koszty oraz łatwość budowy. Trochę bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są domki budowane w stylu kanadyjskim. Są to domki modułowe, budowane z płyt OSB posadowionych na drewnianych szkieletach domu. Takie rozwiązanie jest również stosunkowo tanie. Największą zaletą jest szybkość budowy, gdyż domek w tej technologii można postawić już w kilka tygodni.
Ostatnim trendem stały się domki budowane z kontenerów morskich. Takie domki produkowane są z odnowionych i specjalnie zaadaptowanych kontenerów. Ich produkcja na ogół odbywa się w siedzibie firmy, która je produkuje, a na miejsce, czyli na działkę klienta dostarcza się gotowy produkt. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wbrew pozorom takie domki są bardzo trwałem, a dzięki doświadczeniu projektantów rozlokowanie pomieszczeń jest na tyle praktyczne, że mimo małej powierzchni, można w takim domku, dość swobodnie funkcjonować.
Gdzie znaleźć odpowiednią działkę
Tego rodzaju domki można postawić praktycznie na każdej działce. Problemów formalnych nie będzie na żadnej działce budowlanej, która nie jest w całości zabudowana, a teren powierzchnia zabudowy nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy wystarczy zgłosić do urzędu fakt rozpoczęcia budowy.
Budynki do 35m2 można również bez problemu budować na działkach rekreacyjnych oraz rolnych.
Materiał powstał przy współpracy z firmą kontenermieszkalny.pl.