Oszczędzanie energii za pomocą sterowania oświetleniem

Ekologiczne budownictwo zyskuje dziś coraz więcej zwolenników. Powodów jest wiele – dbałość i odpowiedzialność za środowisko, ale także chęć zaoszczędzenia czasu, podniesienia komfortu i możliwość znacznego obniżenia kosztów. Warto więc przemyśleć kwestię automatycznie sterowanego oświetlenia.

Po co inwestować w automatyczne oświetlenie?

Przede wszystkim po to, by dom był energooszczędny, a zastosowane w nim rozwiązania nowoczesne i odpowiadające wymogom czasów. Zautomatyzowane oświetlenie pozwala na szybką, prostą obsługę i oszczędza czas. Różnicę widać także w budżecie domowym – rachunki za prąd stają się zauważalnie niższe. Bardzo często mieszkańcy zapominają o wyłączeniu oświetlenia w tym partiach domu, w których nikt nie przebywa, co generuje niepotrzebne koszty. Na automatycznym oświetleniu zyska także środowisko – jego montaż to zalecenie dla każdego, kto chciałby zbudować i urządzić swój dom w przyjazny naturze sposób. Oświetlenie stanowi drugie, zaraz po ogrzewaniu, pole do ogromnych oszczędności.

Oszczędzanie energii za pomocą sterowania oświetleniem

Automatyczne sterowanie oświetleniem – funkcje

Istnieje wiele typów automatycznego oświetlenia, które nieco różnią się między sobą funkcjami. Podstawową jest oczywiście zdalne włączanie i wyłączanie oświetleni w danych pomieszczeniach w domu. Systemy pozwalają także na dostosowanie natężenia światła odpowiednio do aktualnej pory roku oraz intensywności oświetlenia na dworze. Istnieje nawet możliwość zaprogramowanego włączenia światła o określonej godzinie z niepełną mocą, a następnie stopniowego rozjaśniania. Niektóre systemy oferują użycie scen świetlnych oraz włączania i wyłączania światła, gdy ktoś wchodzi do rzadko używanego pokoju. Co więcej, światło może pełnić funkcję antywłamaniową, symulując obecność domowników przez zmienne włączanie i wyłączanie się o określonych porach.

Jak działa sterowanie?

Obwody kablowe są dziś coraz rzadziej stosowane. To dość skomplikowana w montażu sieć kabli biegnących w ścianach od jednostki sterującej aż do elementów wykonawczych. Decydując się na ten rodzaj sieci, warto pomyśleć o montażu już na etapie budowy domu. W przeciwnym razie konieczne będzie kucie ścian, by umieścić w nich przewody.

Można również wybrać o wiele nowocześniejsze sterowanie bezprzewodowe. W tym celu montuje się specjalne elementy wykonawcze, zlokalizowane w przełącznikach świateł. Do sterowania – czyli włączania, wyłączania i regulowania natężenia światła – używa się aplikacji w telefonie czy smartfonie. Jest to w oczywisty sposób nowocześniejsze rozwiązanie, jednak nie każdy chce w tak daleki sposób uzależniać codzienne funkcjonowanie od urządzeń przenośnych.

Planując montaż automatycznego oświetlenia warto pamiętać, że ma ono służyć przede wszystkim wygodzie. Dlatego zwykle sprawdza się, czy możliwe jest połączenie go z innymi urządzeniami. Przy wychodzeniu z domu na dłużej przydaje się funkcja wyłączania całego oświetlenia jednym przyciskiem. Oszczędza to stanowczo biegania po domu i sprawdzania, czy światło w którymś z pokoi nadal się nie świeci.

Oświetlenie i alarm

Automatyczne sterowanie oświetleniem jest także możliwe za pośrednictwem alarmu. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji można włączać lub wyłączać światło z pomocą manipulatora albo pilota alarmu. Tak połączone systemy tworzą swoisty kokpit, z którego można wygodnie sterować procesami zachodzącymi w domu. Światło może na przykład samoistnie włączać się, gdy czujnik ruchu należący pierwotnie do alarmu wykryje obecność domownika. Połączenia oświetlenia z alarmem sprawdza się także w przypadku, gdy domownicy często wyjeżdżają – może symulować ich obecność, zniechęcając złodziei.