Ściemniacze - niezastąpione podczas regulacji oświetlenia

Alternatywą dla tradycyjnych włączników światła są regulatory strumienia świetlnego, określane potocznie jako ściemniacze. Rozwiązania te umożliwiają włączanie i wyłączanie światła w zależności od indywidualnych potrzeb domowników.

Zasadniczą funkcję, jaką spełnia oświetlenie, jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy, nauki, a także chwil relaksu. Regulacją oświetlenia kierują ściemniacze, dzięki którym można stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu, wyeksponować elementy dekoracyjne, podkreślić niebanalną fakturę ścian czy wnęk itp. - odpowiednie ustawienie ściemniacza pozwala uzyskać mniej lub bardziej intensywne światło.

Szeroki wachlarz kolorystyczny w zakresie obudowy ściemniacza pozwala wybrać optymalne rozwiązanie.

Jaki ściemniacz wybrać?

Wśród propozycji można znaleźć różne rodzaje ściemniaczy, dostępnych w postaci pokręteł, suwaków, sensorów dotykowych i przycisków. Dostępne są także rozwiązania wyposażone w czujnik zmierzchu lub moduł pamięci, który po wciśnięciu odtwarza zapamiętane natężenie światła. Ściemniacze zazwyczaj są montowane w standardowych puszkach elektrycznych. Niektórymi modelami można sterować za za pomocą pilota na podczerwień lub fal radiowych. Niektóre ściemniacze mogą regulować nie tylko natężenie światła, ale także jego barwę.

Ściemniacz można włączyć do inteligentnej instalacji, umieszczając go w szafce rozdzielczej i sterując za pomocą magistrali.

Z jakimi żarówkami współpracuje ściemniacz?

Ściemniacz doskonale współpracuje z tradycyjnymi żarówkami, także popularnymi halogenami, zakładając, że są one zasilane napięciem 230V.

Nowoczesne źródła światła, czyli LED lub świetlówki w niektórych przypadkach nie posiadają możliwości współpracy ze ściemniaczami, dlatego też podczas zakupu ściemniacza warto upewnić się, z jakimi rozwiązaniami współpracuje konkretny model.

Ściemniacze - niezastąpione podczas regulacji oświetlenia

Ściemniacze powinny być dopasowane do źródła światła – najprostsze rozwiązania dostosowane są do standardowych żarówek, ściemniacze uniwersalne dostosowane są do współpracy z żarówkami żarowymi i halogenami o napięciu 230 V lub 12 V, zasilanymi przez transformator. Dostępne są także ściemniacze przeznaczone do świetlówek, które wymagają dedykowanego sprzętu.

Ważny jest także zakres działania ściemniacza – przykładowo, ściemniacz, który obejmuje moc od 60 do 400 W, nie będzie współpracował z żarówką o mocy 40W.

Oszczędność energii z wykorzystaniem ściemniacza

Ściemniacze pozwalają uzyskać wyjątkowy, nastrojowy klimat, który dodatkowo pomaga oszczędzać energię elektryczną – wynika to z tego, że w przypadku zmniejszenia natężenia światła, moc poboru energii jest mniejsza. Rozwiązanie to pozwala także wydłużyć żywotność źródeł światła, należy jednak pamiętać, że w transformatorze mogą pojawić się znaczne straty, gdyż energia elektryczna zamienia się w ciepło, a tym samym zmniejszenie mocy o 50?% za pomocą transformatora nie oznacza zmniejszenia poboru energii o połowę. Zazwyczaj przy zmniejszeniu mocy o 25%, oszczędzamy 20% energii. W przypadku zmniejszenia mocy o 40% oszczędności – wbrew zapewnieniom producentów – nie będą dużo mniejsze.

Montaż ściemniaczy światła sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy zamierzamy zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, z całą pewnością warto zamontować je nie tylko w pokojach dziennych, ale także w pomieszczeniach mniej uczęszczanych, m.in. gospodarczych. Najwygodniejsze są ściemniacze sterowane zdalnie, które umożliwiają sterowanie oświetleniem bez konieczności zmiany miejsca. Rozwiązania te można wykorzystać także jako element tzw. inteligentnego domu.