Farby świecące w ciemności – czyli trochę magii w codzienności!
Proste rozwiązania potrafią czasami przynieść spektakularne efekty. I tak jest w przypadku farb fluorescencyjnych, które po naświetleniu światłem dziennym, wieczorem emitują magiczny blask. W ten sposób możemy przemienić najzwyklejszy sufit w rozgwieżdżone niebo czy domalować na ścianach, suficie czy elementach wyposażenia, ciekawe detale, które zamienią pokój w tajemnicze i piękne miejsce.
Jakie farby fosforyzujące mamy do wyboru?
Do najpopularniejszych farb świecących w ciemności należą farby ftalowo-karbamidowe i akrylowe. Nadają się one nie tylko do malowania ścian, świetnie sprawdzą się również na metalu, drewnie, szkle czy betonie. Tego typu świecące farby, tak jak większość powszechnie stosowanych farb, wymagają jednak przygotowania powierzchni, na których zostaną położone, czyli wymagają zagruntowania.
Jeśli chcielibyśmy pomalować ściany lub inne przedmioty farbą fluorescencyjną, bez konieczności wcześniejszego gruntowania, możemy zdecydować się na luminescencyjne farby w sprayu. Na rynku spotkać można także bezbarwne farby, niezawierające pigmentu, które również po zgaszeniu światła dają ciekawe efekty wizualne, na https://elewacyjni.pl/porady/droga-mleczna-na-suficie-wybieramy-farbe-swiecaca-w-ciemnosci.html
znajdziesz jeszcze więcej informacji na ten temat.
Ciemność muśnięta światłem – propozycje aranżacji
Decydując się na wykorzystanie farb świecących w ciemności do aranżacji pokoju czy innego pomieszczenia, mamy wiele ciekawych możliwości. Warto jednak trzymać się tutaj jednej, ale bardzo ważnej zasady. Mianowicie nie można przesadzać z ilością farby. Tutaj najlepiej sprawdzą się detale, które będą delikatnie rozświetlać ciemność. Bo co innego drobne punkciki, które imitują nocne niebo rozświetlane przez gwiezdne konstelacje, a co innego duża część fluorescencyjnej ściany, która bardzo szybko zacznie męczyć wzrok i będzie zakłócać aranżacje całego pokoju.
W tym przypadku mniej znaczy po prostu lepiej. Dlatego farby świecące w ciemności idealnie sprawdzają się do delikatnych wzorów i kompozycji, które można nanieść za pomocą specjalnych szablonów malarskich. Takimi farbami można również wyeksponować jakiś detal czy obramować drzwi albo okno lub wyodrębnić elementy schodów, poręczy itd. Wszystko to pozwoli uczynić wnętrze nietuzinkowym i niezwykle efektownym w ciemności.