Wyposażenie i wykończenia wnętrz w stylu art deco
Elementy wykończenia wnętrz w ramach stylu art. Deco charakteryzują się stosowaniem mocnych kolorów, wyraźnych konturów i rytmem. To kult materiału, umiejętność uzyskania piękna i naturalnych walorów z takich elementów. Twórcy tego stylu uważali świat jako zbiór brył, szcześciokątów, kul i stożków.
W zdobnych elementach sięgano między innymi do wzorów egipskich, klasycznych, geometrycznych oraz nawiązujących do mitologii. Rozwiązania w formie inspiracji orientalnych budziły spore zainteresowanie. Sposób wykańczania wnętrz cały czas się zmieniał.
Drewno, kamień i geometria
W artdekowskich formach estetycznych oczywiście ważnym elementem był parkiet. Szczególnie dobrze prezentowały się takie podłogi, które były polerowane albo też lakierowane na wysoki połysk. Miłośnicy tylu powinni dokładnie myśleć czy wybrać orzecha, buk parzony czy może jakieś drewno prosto z egzotyki. Jeśli ktoś woli postawić na jasne kolory to odpowiedni będzie klon, grab.
Poza drewnem popularne były także mozaiki kamienne, które były nawiązaniem do starożytnych siedzib rzymskich albo też greckich. Marmur z białą ramą oraz bordiurą to rozwiązanie, które prezentowało się świetnie w wysokich wnętrzach takich miejsc jak kamienice czy też wille. Jeśli chodzi o domy biedniejsze wprowadzano linoleum, na którym pojawiały się cenione geometryczne wzory.
Ściany najczęściej były malowane na biało albo na beżowo, ewentualnie mogły mieć także jasny kolor taki jak błękit czy brzoskwinia. Powierzchnię następnie wykańczano albo malowano i nanoszono szablonem bordiurę. Popularnością mogły cieszyć się papierowe tapety, na których również taki wzór geometryczny się pojawiał. Okazuje się, że stare nadruki tapet z lat powojennych zaczynają wracać i pojawiają się na nowych tapetach obecnie nam proponowanych.
W bogatych domach ściany pokrywano również z użyciem jasnego drewna, obecnie jako element zastępujący stosuje się najczęściej fornir. Na ścianach wieszano również kilimy oraz dywany z geometrycznymi wzorami. Tkaniny miały żywe barwy, były mocno nasycone. Ręcznie tkane stanowiły coś na kształt zdobiącego ścianę obrazu. W domach bogatszych pojawiało się także lane szkło, a na nim również postacie z mitologii czy też symbole nawiązujące do świata starożytnego.
Elementy konstrukcyjne
Modnym rozwiązaniem było wprowadzanie kolumny, filarów. Albo to w formie szklanych tub, albo też w formie marmuru, który wpisywał się w dekoracyjny styl art. Deco. Niekiedy pokryte były one z użyciem stylizowanych motywów, które stanowiły znak tamtej epoki. Pojawiało się promieniste słońce, smukłe nienaturalnie wydłużone postacie pokazujące nam zwierzęta takie jak jelenie czy charty.
Szkło i połączenie z kością słoniową
Ważne były także surowce, które stosowano do wykończenia wnętrz, z nich przygotowywano także elementy wyposażenia. Ze szkła pojawiały się ścianki oddzielające pomieszczenia czy kolumny, ale także wazony, karafki, szklanki, kieliszki, patery. Podobne zastosowanie mogła zyskać również kość słoniowa. Pojawiły się także specjalne rozwiązania wykorzystujące heban, marmur, laki, kość słoniową co różniło właśnie art. Deco od minimalizmu. W ten sposób tworzono taką estetykę, która rzeczywiście mogła się wyróżniać na tle innych form.