Zabudowa kuchni wysoka czy niska – którą wybrać?

Zabudowa kuchenna to podstawowy element wystroju każdego pomieszczenia kuchennego. Nowoczesna zabudowa kuchni w Gdyni może być zarówno niska, jak i wysoka. Każde z tych rozwiązań wizualnie prezentuje się nieco inaczej i posiada swoje zalety oraz wady. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każde z nich i które rozwiązanie bardziej opłaca się wybrać w przypadku zamówienia kuchni na wymiar.

Wysoka zabudowa kuchni w Gdyni – zalety i wady

Wysoka zabudowa kuchni charakteryzuje się znakomitym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Szafki kuchenne w tym przypadku sięgają bowiem do samego sufitu, co oferuje znacznie większą ich pojemność niż ta, którą dysponują szafki w niskiej zabudowie. Zaletą wysokiej zabudowy kuchennej jest także sam jej wygląd – brak wolnych przestrzeni pomiędzy sufitem a szafkami sprawia bowiem, że kuchnia prezentuje się nowocześnie i spójnie.

Ponadto, wysoka zabudowa kuchni jest korzystnym wyborem także ze względu na utrzymywanie w czystości szafek. Brak odstępu pomiędzy górną częścią szafek wiszących a sufitem sprawia bowiem, że na meblach nie osiada kurz. Podczas dbania o porządek w naszej kuchni nie musimy więc wchodzić na drabinę czy krzesło, aby wyczyścić wysokie, trudno dostępne przestrzenie.

Wysoka zabudowa kuchni oprócz niewątpliwych zalet posiada jednak jedną istotną wadę. Jest nią wysokie umiejscowienie górnych szafek. Aby dostać się do zawartości zgromadzonej na najwyższych półkach konieczne jest bowiem skorzystanie z krzesła lub kuchennej drabinki. Osoba przeciętnego wzrostu bez dodatkowego podwyższenia nie dosięgnie bowiem przedmiotów umieszczonych niemal pod samym sufitem.

Zabudowa kuchni wysoka czy niska – którą wybrać?

Niska zabudowa kuchni w Gdyni – korzyści i mankamenty

Alternatywą dla wysokiej zabudowy kuchennej jest jej niski odpowiednik, który także posiada wielu swoich zwolenników. W tym przypadku szafki wiszące umieszczone są na określnej wysokości, która może zostać dostosowana do wzrostu, stanu zdrowia oraz wymagań poszczególnych domowników. Daje to możliwość wygodnego korzystania z zawartości wiszących szafek oraz zwalnia nas z konieczności wspomagania się krzesłem czy drabinką.

Niska zabudowa kuchenna to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują bardziej klasyczny wystrój kuchni. Dostępność wolnej przestrzeni pomiędzy górną częścią szafek a sufitem pozwala także na umieszczenie na górze szafek kuchennych rozmaitych dekoracji kuchennych, co pozwala na urozmaicenie wystroju kuchni oraz nadanie jej bardziej przytulnego, domowego charakteru.

Niska zabudowa kuchni nie jest jednak zbyt korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nade wszystko cenią sobie porządek oraz czystość w kuchni. Otwarta przestrzeń dzieląca szafki od sufitu sprzyja bowiem gromadzeniu się na niej kurzu, o którego usuwanie należy regularnie dbać. Samo sprzątanie szafek kuchennych w przypadku niskiej zabudowy może być nieco uciążliwe – wymaga bowiem skorzystania z drabinki lub krzesła, które pozwolą nam dosięgnąć górnej części mebli kuchennych.

Partnerem artykułu jest Fawre oferująca: zabudowa kuchni Gdynia - więcej na Fawre.pl.