Jak urządzić pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego jest nie takim łatwym zadaniem, jakby się mogło często wydawać. Zwykle pokoje prezentowane w mediach społecznościowych są urządzone z przesadą, zupełnie nie biorąc pod uwagę potrzeb dzieci. Często wydaje się, że to odzwierciedlenie niespełnionych pragnień rodziców, aniżeli samych ich pociech. Jak zatem urządzić pokój dla dziecka, by chciało ono w nim spędzać czas? Na jakie dodatki postawić? Czy np. koń na biegunach, basen z kulkami i fotel pluszowy dla dziecka to dobre rozwiązanie? Oto kilka porad na co zwrócić uwagę aranżując przestrzeń dedykowaną tylko i wyłącznie dla swojego dziecka.

Powierzchnia pokoju

Bardzo ważna jest kwestia powierzchni pokoju. Wielu rodziców uważa, że dziecko powinno mieć jak najmniejszy pokój, bo jest małe. Nic bardziej mylnego! Taki standard dla pokoi dziecięcych wynosi od 11-12 m2. To minimalna przestrzeń, by stworzyć dziecku miejsce jednocześnie do odpoczynku, zabawy i nauki. Każdy pokój dziecięcy powinien mieć uwzględniony te trzy funkcje.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego – wybór dodatków np. fotel pluszowy dla dziecka

Mimo stereotypów, urządzenie pokoju dziecka jest nie lada wyzwaniem. Najczęściej rodzice urządzają pokój wedle własnych upodobań, np. spotykane są często elementy nie pasujące do pokoiku dziecka typu antyki czy inne dodatki, nieodpowiednie dla dziecka.

Warto iść w zgodzie ze stylem całego domu. Jeśli w domu kierujemy się nowoczesnymi wnętrzami to robimy to także i w pokoju dziecięcym. Gdy dziecko jest starsze to ono powinno być wyznacznikiem tego jakie elementy chce, by znajdowały się w jego pokoju. To pokój dla dziecka i to ono powinno czuć się w nim dobrze i chcieć spędzać w nim swój czas. Warto włączyć dziecko w zakup dodatków do jego pokoju. Jeśli marzy mu się np. fotel pluszowy dla dziecka należy wspólnie wybrać model odpowiedni do stylu i całego aranżacji pokoju.

Kolory dziecięcego pokoju

Istnieje stereotyp mówiący o tym, że dziecięce pokoje muszą być kolorowe. Jest to nieprawda. Wybór koloru zbyt intensywnego może zaszkodzić dziecku. Krzykliwe kolory mogą sprawić, że dziecko będzie się czuło niekomfortowo w takim pokoju, nie będzie chciało w nim przebywać i będzie miało trudności z zasypianiem, a ranem będzie się budzić niewyspane. Takie kolory są nieodpowiednie także dla dzieci w wieku szkolnym, ponieważ w trakcie nauki będą one rozpraszały uwagę dziecka i trudniej się mu będzie skoncentrować na wykonywanych zadaniach.

Pokój tematyczny

Projektując pokój dla małego dziecka trudno określić dokładnie co jest jego pasją. Zainteresowania małych dzieci bardzo szybko ulegają zmianom. Tworzenie pokojów tematycznych małym dzieciom do końca nie jest dobrym pomysłem. Pokój dziecka powinien być neutralny, być bazą dla dziecka do tworzenia swojej własnej przestrzeni. Wystarczy wówczas ozdobić pokój odpowiednimi dodatkami, zgodnymi z aktualnymi pasjami dziecka. Pokój dziecka powinien pobudzać jego kreatywność. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w pokoju dziecka ściany z farbą tablicową lub zamieszczenie drabinek dla bardzo ruchliwych i energicznych dzieci.