Taśmy foliowe – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Taśma to bez wątpienia jeden z artykułów będących na wyposażeniu każdego domu czy mieszkania. Nigdy nie wiadomo, w jakim momencie będzie ona potrzebna, jednak jej brak często uniemożliwia nam wykonanie wielu czynności. Istnieją jednak pewne rodzaje tych artykułów klejących, będące adekwatnymi do poszczególnych zastosowań. Warto więc przed zakupem dokładnie sprawdzić, z czego stworzona jest nasza taśma oraz jaki klej posiada.

Poniżej, przedstawimy pewną odmianę taśm jednostronnych, a dokładniej taśmę foliową. Do czego służy? Czym odróżnia się od innych artykułów klejących i jakie są jej typy?

Taśma foliowa – co należy o niej wiedzieć?

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych rodzajów omawianych produktów, warto nieco je scharakteryzować. Taśma klejąca jest artykułem służącym do łączenia, uszczelniania bądź ochrony przedmiotów. Wyposażona jest w nośnik (z wyjątkiem błon klejących) oraz warstwę kleju umieszczoną po jednej bądź dwóch stronach. W przypadku taśm dwustronnie klejących mamy do czynienia jeszcze z przekładką, oddzielającą klej od kolejnej warstwy nawiniętej na rolce.

Wymiary taśm klejących są przeróżne i zależą głównie od producenta. Istotna jest przede wszystkim szerokość warstwy klejącej, jednak długość samej rolki również ma znaczenie. Stając przed wyborem danego artykułu, konieczne jest dokładne sprecyzowanie zastosowania, na jakie ma on zostać poświęcony. Najlepiej w tym celu udać się do specjalistów bądź skonsultować z nimi internetowo.

Taśmy foliowe – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Podstawowe rodzaje taśm foliowych

Wszystkie taśmy jednostronnie klejące wyposażone są w nośnik. Często to na jego podstawie oddziela się poszczególne typy takich artykułów. W tym przypadku, mamy styczność z taśmami foliowymi. Nośnik więc jest stworzony głównie z tworzyw sztucznych pokroju polietylenu bądź polipropylenu. Niemniej jednak, w zależności od konkretnego przeznaczenia, dzielimy te taśmy na:

- ochronne – znajdują swoje zastosowanie głównie podczas transportu urządzeń. W dużymi stopniu zabezpieczają towar przed uszkodzeniem, zarysowaniem czy starciem. Co więcej, ich klej i nośnik skonstruowany jest w sposób, dzięki któremu po odklejeniu na materiale nie ma żadnych śladów taśmy.

- pakowe – to jeden z rodzajów, które często widnieją w naszych domach. Rola tych taśm także ma zabezpieczać towar w transporcie, jednak bardziej chodzi tutaj o szczelne zaklejanie kartonów czy paczek.

- naprawcze – mają za zadanie naprawiać, łączyć i uszczelniać poszczególne elementy. Ich nośnik i klej są wykonane w taki sposób, aby były w stanie dobrze współgrać z wieloma materiałami. Często przydają się do łączenia tuneli foliowych.

- maskujące – przydają się głównie do zabezpieczania powierzchni przed lakierowaniem bądź malowaniem. Dzielą się na wysokotemperaturowe i poliamidowe.

Podsumowanie

Wbrew pozorom, taśma nie służy wyłącznie do prostych prac domowych. Powyżej wymienione zostały wyłącznie typy i zastosowania taśm foliowych. Zwróćmy uwagę, że ilość nośników jest dużo wyższa. Możemy wymienić chociażby odmiany piankowe, żelowe czy tkaninowe. Taśmy bardzo często stosowane są w przemyśle do cięższych zadań i pod żadnym pozorem nie jest to materiał dla amatorów.